Strona głównaChorobyKobiety częściej mają kamienie nerkowe niż mężczyźni

Kobiety częściej mają kamienie nerkowe niż mężczyźni

Kamienie nerkowe są częstsze u kobiet niż mężczyzn. U kobiet częściej rozwijała się kamica ze względu na częstsze infekcje dróg moczowych.
Kobiety częściej mają kamienie nerkowe niż mężczyźni [Fot.  decade3d - Fotolia.com] Kiedy badacze przeanalizowali dane medyczne 7200 ludzi, odkryli, że wśród osób, u których zdiagnozowano kamienie nerkowe, przeważają kobiety. U pacjentek częściej rozwijała się kamica ze względu na częstsze infekcje dróg moczowych (u kobiet są one krótsze i łatwiej ulegają infekcjom).

zaczynają się tworzyć w wyniku nagromadzenia kryształów szczawianu wapnia. Dzieje się tak zwykle dlatego, że w moczu jest za mało płynów, a za dużo soli. jest jedną z głównych przyczyn takiego przesycenia uryny.

Według ekspertów, picie większej ilości wody, zmniejszenie dawki w diecie i ograniczenie posiłków mięsnych może pomóc w zapobieganiu powstawaniu kamieni nerkowych.

Poza wspomnianymi, do czynników sprzyjających rozwojowi kamieni nerkowych zalicza się: , zażywanie określonych leków, stosowanie suplementów z wapniem, nadczynność przytarczyc, .

Kamienie nerkowe zwykle tworzą się w nerce i przmieszczają się w strumieniu moczu. Mały kamień może przejść bez wywoływania objawów, jeśli jest jednak większy niż 5 milimetrów, może spowodować zablokowanie moczowodu, powodując silny ból w dolnej części pleców lub w brzuchu. Obecność kamieni może również powodować krew w moczu, wymioty lub bolesność przy oddawaniu moczu. Około połowa pacjentów z tą chorobą, doświadcza jej nawrotów w ciągu dziesięciu lat.

Szacuje się, że od 1 do 15 proc. ludzi na całym świecie cierpi z powodu kamieni nerkowych w jakimś momencie życia. W ostatnich dekadach choroba stała się bardziej powszechna w z powodu sposobu odżywiania się, który obfituje w sól i .

O badaniach napisano w magazynie Mayo Clinic Proceedings.

Serwis świąteczny senior.pl

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

  • 10:17:22, 15-03-2018 ~gość: 91.212.165.xxx

    Na stawy świetnie pomaga dieta jak w dnie moczanowej.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X