Strona głównaChorobyKobiety doświadczają zaburzeń lękowych dwa razy częściej niż mężczyźni

Kobiety doświadczają zaburzeń lękowych dwa razy częściej niż mężczyźni

Kobiety niemal dwukrotnie częściej niż mężczyźni doświadczają zaburzeń lękowych. Jeśli chodzi o zaś o kryterium wiekowe, częściej doznają ich ludzie młodsi niż starsi.
Kobiety doświadczają zaburzeń lękowych dwa razy częściej niż mężczyźni [© hikdaigaku86 - Fotolia.com] Jak wynika z badań uczonych z Uniwersytetu w Cambridge, panie znacznie cześciej niż panowie zmagają się z zabrzeniami lekowymi.

- Zaburzenia lękowe mogą cznić życie bardzo trudnym dla niektórych ludzi i ważne jest, aby nasza służba zdrowia zrozumiała jak powszechna jest ta dolegliwość i które grupy są najbardziej zagrożone - mówi Olivia Remes z Uniwersytetu Cambridge, główna autorka badań.

Wśród ludzi szczególnie narażonych na , co nie jest dziwne, są osoby z problemami zdrowotnymi, m. in. z nowotworami czy stwardnieniem rozsianym, a także pacjenci po udarze.

Autorzy analiz uważają, że ich wyniki pomogą zidentyfikować osoby bardziej zagrożone zaburzeniami i zapewnić im niezbędne wsparcie. Szacuje się, że przewlekły lęk dotyczy od kilku do kilkunastu procent światowej populacji.

obejmują m. in. zespół stresu pourazowego, zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD), zespół lęku społecznego. Wśród ich typowych objawów wymienia się: zwiększony , napięcie, i strach. Objawy bywają tak silne, że nie pozwalają normalnie funkcjonować ani w pracy, ani w domu.

Analiza objęła 48 badań. Na jej podstawie obliczono, że na terenie Unii Europejskiej z zaburzeniami lękowymi codziennie zmaga się ponad 60 milionów ludzi. Co ciekawe, ustalono, że dolegliwość częściiej dotyczy ludzi ze wschodniej Europy i USA niż z pozostałych regionów.

Zastanawiajac się nad przyczyną o wiele częstszych zaburzeń lękowych u kobiet, Olivia Remes wyjaśnia, że w przeszłości kobiety częściej pozostawały w domu i były odpowiedzialne za rodzinę, a teraz nierzadko pracują jednocześnie wychowując dzieci. Poza tym częściej opiekują się rodziną i starszymi lub niepełnosprawnymi krewnymi. - Ciężar tych wszystkich rzeczy spada na kobiety - mówi badaczka.

Być może również problem częściej dotyczy pań, że względu na uwarunkowania psychiczne. Kobiety nierzadko uwewnętrzniają stres i wielokrotnie wracają myślami do stresujących sytuacji, dlatego przeradza się to w lęk. Jeszcze innym wyjaśnieniem mogą być różnice biologiczne ujawniajace się w odmiennej gospodarce hormonalnej, która wszak ma wpływ na emocje.

W odniesieniu do różnic między ludźmi młodymi i starszymi, eksperci wskazują, że seniorzy spokojniej podchodzą do probemów i ogólnie prowadzą mniej obfitujące w stres życie.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Brain and Behavior.

Na podstawie: , .

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy