Strona głównaChorobyKobiety, którym udało się schudnąć i zachować wagę, są mniej zagrożone rakiem piersi

Kobiety, którym udało się schudnąć i zachować wagę, są mniej zagrożone rakiem piersi

Badanie amerykańskich uczonych z Behavioral and Epidemiology Research Group pokazało, że kobiety, które schudły i zachowały nową wagę, mają niższe ryzyko raka piersi niż panie z nadwagą, u których masa ciała nie uległa żadnej zmianie.
Kobiety, którym udało się schudnąć i zachować wagę, są mniej zagrożone rakiem piersi [fot.  happyveganfit z Pixabay]
Pozbycie się nadmiaru kilogramów jest ważnym elementem profilaktyki przeciwnowotworowej, mówią medycy. Przeanalizowali oni dane dziesięciu badań z udziałem ponad 180 tysięcy kobiet w wieku powyżej 50 lat. Przez dekadę uczetniczki były regularnie ważone.
Jak się okazało, kobiety, które zdołały schudnąć i utrzymać niższą wagę, cechowały się niższym ryzykiem raka piersi niż panie, których waga pozostała bez zmian. Im więcej dana uczestniczka straciła kilogramów, tym niższe prawdopodobieństwo jej dotyczyło.

Jak obliczono, w porównaniu z kobietami o wadze bez zmian, u pań, które straciły od około 2 do 4,5 kg, ryzyko raka piersi było o 13 proc. niższe. Uczestniczki, którym udało się zmniejszyć masę ciała o 4,5 do 9 kg, mogły liczyć na o 16 proc. niższe zagrożenie chorobą. Z kolei panie o wadze zmniejszonej o ponad 9 kg cechowały się o 26 proc. niższym ryzykiem nowotworu.

Jednocześnie ustalono, że kobiety, którym udało się , ale potem odzyskały część dawnej wagi, miały niższe prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu niż panie, które w ogóle nie schudły, ale było ono wyższe w porównaniu do pań potrafiących zachować pierwotną niższą wagę.

Badania dowiodły, że już niewielkie zmniejszenie masy ciała wiąże się z osłabieniem ryzykiem u kobiet po 50-tym roku życia. Takie efekty mogą wynikać z tego, że panie, które schudły, postanowiły prowadzić ogólnie zdrowszy styl życia, który objał zdrową dietę, aktywność fizyczną i picie mniejszych ilości alkoholu, a to przyczyniło się do większej ochrony przed chorobą, wyjaśniają autorzy badań.

Na temat badań można przeczytać w Journal of the National Cancer Institute.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy