Strona głównaChorobyKobiety także narażone na choroby układu krążenia

Kobiety także narażone na choroby układu krążenia

Dane Kanadyjskiego Instytutu ds. Informacji o Zdrowiu (CIHI, Canadian Institute for Health Information) wskazują, że kobiety podczas hospitalizacji po wylewie lub zawale są bardziej narażone na śmierć w wyniku powikłań oraz spóźnionej interwencji lekarzy. Te same dane mówią, że jeden pacjent na dziewięciu oraz jeden na pięciu spośród ofiar odpowiednio: ataku serca i zawału, umiera w ciągu 30 dni od przyjęcia do szpitala. Szczególnie zagrożone są kobiety – dalsze badania wykazały, że ich umieralność jest o kilkanaście procent większa niż mężczyzn, bez względu na typ schorzenia.




Nie zgadza się to z dość powszechym przekonaniem, że schorzenia te – zawał serca czy wylew – to zdecydowanie męskie przypadłości. Niestety, ulegające mu panie zbyt często lekceważą symptomy, niekiedy nie przyznają się do choroby czy za późno poddają się leczeniu.

Jennifer Zelmer, wiceprzewodnicząca departamentu badań i analiz przy CIHI, przypuszcza, że te różnice mogą wynikać między innymi z nierównego traktowania kobiet i mężczyzn w leczeniu. Nie ma to oczywiście nic wspólnego z dyskryminacją z powodu płci; panowie – statystycznie bardziej podatni na schorzenia krążeniowe – objęci są skuteczną ochroną: szybsza diagnoza, hospitalizacja, poddanie leczeniu przez specjalistów – kardiologów lub neurologów, wreszcie rehabilitacja. Panie zaś, karygodnie zaniedbując objawy choroby, w pewnym stopniu same odmawiają sobie prawa do leczenia.

Choć wg danych CIHI choroby krążeniowe są nadal główną przyczyną śmierci dorosłych Kanadyjczyków, umieralność z powodu ataku serca czy zawału powoli, lecz systematycznie spada; jest to zasługa nie tylko lepszej jakości leczenia oraz programów zapobiegania tym chorobom, lecz również zmianie stylu życia - na przykład modzie na niepalenie.

Katarzyna Dubrownik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy