Strona głównaChorobyKobiety z bezdechem sennym są bardziej zagrożone rakiem

Kobiety z bezdechem sennym są bardziej zagrożone rakiem

Kobiety z ciężkim bezdechem sennym częściej chorują na raka, mówią uczeni z Uniwersytetu w Göteborgu.
Kobiety z bezdechem sennym są bardziej zagrożone rakiem [© Miriam Dörr - Fotolia.com]
Jakkolwiek nie wykazano związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy i nowotworem, choroby te są jakoś połączone. Można rozsądnie założyć, że bezdech senny jest czynnikiem ryzyka raka lub też, że w obu tych chorobach występują jakieś wspólne czynniki, np. . Z drugiej stronyj jednak, rak rzadziej prowadzi do bezdechu sennego, mówią autorzy badań.

Kiedy przenalizowano dane około 20 tysięcy dorosłych pacjentów z obturacyjnym bezdechem sennym, obliczono, że u około 2 procent z nich zdiagnozowano również .

Zgodnie z oczekiwaniami, zaawansowany wiek był związany z podwyższonym ryzykiem raka, ale dostosowanie danych dotyczących wieku, płci, wskaźnika masy ciała (BMI), palenia papierosów i spożywania alkoholu wykazało możliwy wpływ między bezdechem sennym i wyższym ryzykiem nowotworów. Związek ten dotyczył głównie kobiet i był słabszy u mężczyzn.

Wyniki wskazują, że ryzyko raka zwiększa się od dwóch do trzech razy wśród kobiet z poważą formą bezdechu sennego. Nie można jednak z całą pewnością stwierdzić, co jest przyczyną powiązania tej choroby z nowotworem, mówią autorzy.

Bezdech senny jest związany z chrapaniem, zmęczeniem w ciągu dnia i podwyższonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, szczególnie u mężczyzn. Teraz okazuje się, że choroba może również oznaczać zwiększone zagrożenie rakiem, szczególnie u kobiet.

Już wcześniejsze badania wykazały, że u osób z bezdechem sennym częściej niż u innych diagnozowano raka. Dotychczas koncentrowano się na , ale - być może - rak piersi lub macicy także stanowi w tym przypadku większe zagrożenie. Może się to wiązać z oddziaływaniem żeńskich hormonów płciowych i stresem, wywoływanym niedotlenieniem wynikającym z bezdechu sennego, który może wywołać rozwój raka lub osłabienie układu odpornościowego organizmu.

Badania zostały opublikowane w European Respiratory Journal.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Czerniak - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Choroba rozwija się zwykle w obszarze znamion barwnikowych nazywanych potocznie pieprzykami. Jeśli zostanie wykryty w bardzo wczesnym okresie, może być w pełni wyleczalny. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy