Strona głównaChorobyKolejność jedzenia produktów wpływa na poziom cukru we krwi

Kolejność jedzenia produktów wpływa na poziom cukru we krwi

Jak wykazały nowe badania, jedzenie białka i warzyw przed węglowodanami ma wpływ na obniżenie po posiłku poziomu insuliny i cukru we krwi.
Kolejność jedzenia produktów wpływa na poziom cukru we krwi [© Dani Vincek - Fotolia.com] Okazuje się, że nie tylko ilość i jakość jedzenia ma znaczenie dla diabetyków, ale od tego, w jakiej kolejności jedzą określone produkty, zależy poziom cukru we krwi.

Utrzymywanie odpowiedniej ilości cukru we krwi pod kontrolą, ma kluczowe znaczenie dla osób z . Jeśli jej skoki są zbyt częste i wysokie, może to prowadzić do poważnych powikłań, w tym do .

We wspomnianym badaniu wzięło udział 11 otyłych osób z cukrzycą. Wszyscy zażywali metforminę. Badani otrzymali posiłek typowy dla tzw. „zachodniej diety", składający się z różnych warzyw, białka, węglowodanów i tłuszczów. Zawierał pierś kurczaka, brokuły gotowane na parze z masłem, sałatę i pomidory z sosem o niskiej zawartości tłuszczu, ciabattę i sok pomarańczowy. Badanie obejmowało dwa posiłki spożywane w odstępie tygodnia.

Rano przed pierwszym posiłkiem uczeni zmierzyli u uczestników poziom cukru we krwi. Badani zostali poproszeni, aby najpierw zjedli to, co jest pełne węglowodanów, a 15 minut później białka, warzywa i wreszcie tłuszcze. Poziom cukru sprawdzono ponownie po 30, 60 i 120 minutach po posiłku.

Tydzień później procedurę powtórzono. Tym razem jednak pacjenci odwrócili kolejność jedzenia produktów. Najpierw spożywano te białkowe, tłuste oraz warzywa. Węglowodany zaś -15 minut później. Ponownie mierzono poziom cukru w trzech odstępach czasowych po posiłku.

Okazało po zjedzeniu węglowodanów jako ostatnich, poziom cukru we krwi uczestników był o 29 procent niższy po 30 minutach, 37 procent niższy po 60 minutach i 17 procent niższy po dwóch godzinach.

Poziom był również znacznie niższy, kiedy uczestnicy jedli białko i warzywa jako pierwsze.

- Oczywiście trzeba liczyć na medycynę, ale dieta jest ważnym elementem procesu leczenia. Niestety, odkryliśmy, że trudno jest skłonić ludzi do zmiany nawyków żywieniowych - mówi dr Louis Aronne z Weill Cornell Medical College w Nowym Jorku.

- Węglowodany podnoszą poziom cukru, ale jeśli mówi się komuś, żeby ich nie jadł lub istotnie zredukować, trudno to wykonać. To badanie wskazuje na to łatwiejszy sposób obniżenia poziomu insuliny i cukru we krwi - dodał dr Aronne.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Diabetes Care.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy