Strona głównaChorobyKomórki macierzyste nadzieją dla chorych na Parkinsona

Komórki macierzyste nadzieją dla chorych na Parkinsona

Komórkach macierzyste mogą być wykorzystane do leczenia choroby Parkinsona, wynika z badań na szczurach.
Komórki macierzyste nadzieją dla chorych na Parkinsona  [© 290712 - Fotolia.com] Komórki macierzyste, z których powstały neurony związane z produkcją dopaminy, ważnego neuroprzekaźnika, są nową nadzieją dla chorych na . Przeprowadzone na zwierzętach badania wykazały, że nowo powstałe komórki z powodzeniem przejęły właściwości i funkcje neuronów dopaminowych, które zostały utracone z powodu choroby Parkinsona.

Jak czytamy w informacji prasowej uczonych z Uniwersytetu w Lund, przeszczepy komórek z linii komórek macierzystych daje szanse na kliniczne zastosowanie ich na większą skalę.

Choroba Parkinsona jest spowodowana przez stopniową utratę komórek wytwarzających dopaminę w mózgu. Dopamina to związek, który pomaga m. in. regulować reakcje emocjonalne.

Obecnie nie istnieją , opracowano jedynie farmaceutyki, które mogą złagodzić objawy, jednakże nie spowalniają rozwoju choroby. Wiadomo, że choroba wiąże się ze zniszczeniem neuronów odpowiadających za produkcję dopaminy, ale nie są znane bezpośrednie przyczyny tego mechanizmu.

- Badanie pokazuje, że komórki, które tworzą się z , działają równie dobrze jak komórki, które znajdują się w mózgu", mówi prof. Parmar, autor badania.

Zespół twierdzi, że nowe komórki wykazują wszystkie właściwości i funkcje neuronów dopaminowych, które zostały utracone w chorobie Parkinsona.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Cell Stem Cell.

Przeczytaj także


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy