Strona głównaChorobyKompulsywne zbieractwo (syllogomania) - gdy nie możesz przestać gromadzić rzeczy

Kompulsywne zbieractwo (syllogomania) - gdy nie możesz przestać gromadzić rzeczy

Syllogomania, czyli patologiczne zbieractwo dotyczy osób, które gromadzą nadmierną ilość rzeczy i przechowują je w sposób chaotyczny. Rzeczy te mogą mieć niewielką wartość pieniążną lub nie posiadać jej wcale, w każdym razie ich tak wiele, że nie udaje się utrzymać porządku w najbliższym (a nawet dalszym) otoczeniu.
Kompulsywne zbieractwo (syllogomania) - gdy nie możesz przestać gromadzić rzeczy [© plpchirawong - Fotolia.com] Kompulsywne zbieractwo wiąże się z nadmiernym nabywaniem i niezdolnością lub niechęcią do usunięcia dużej ilości przedmiotów, które zajmują coraz więcej przestrzeni domowej. Choroba wiąże się z ryzykiem dla zdrowia, zaburzeniami funkcjonowania, problemami finansowymi, etc. Pacjenci mogą być świadomi swoich irracjonalnych zachowań, ale emocjonalne przywiązanie do gromadzony przedmiotów znacznie przewyższa motywację do pozbycia się ich.

Przyczyny

Powody, dla których u kogoś rozwija się syllogomania, nie są w pełni poznane.

Może to być objawem innej choroby. Przykładowo, u kogoś z problemami z mobilnością może to wynikać z fizycznych trudności ze zrobieniem porządku. Co więcej, ludzie z demencją mogą nie być w stanie kategoryzować i pozbywać się niepotrzebnych przedmiotów. Problemy ze zdrowiem psychicznym związane z syllogomanią obejmują: ciężką , zaburzenia psychotyczne, takie jak schizofrenia, a także zaburzenie obsesyjno-kompulsywne.

W niektórych przypadkach gromadzenie jest zaburzeniem samym w sobie i często wiąże się z niedostateczną dbałością o siebie. Sprzyjają temu takie okoliczności, jak: samotne życie, trudne dzieciństwo (np. z powodu niedostatku dóbr materialnych), syllogomania występująca u któregoś z członków rodziny, wyniesiona z domu rodzinnego nadmierna troska o przedmioty.

Czynnikiem ryzyka jest uzyskiwanie dobrostanu emocjonalnego z powodu nabycia jakiejś rzeczy (zobacz też: ).

Diagnoza

Zaburzenie diagnozuje się biorac pod uwagę kilka kryteriów.

Kłopoty z pozbywaniem się części mienia bez względu na to, jaką wartość przypisują mu inni ludzie. Wynika to z silnych impulsów, aby zachować rzeczy i / lub poczuciem niebezpieczeństwa związanym z wyrzuceniem czegoklwiek.

Objawy skutkują gromadzeniem dużej ilości rzeczy, co prowadzi do bałaganu w domu i ogrodzie. W efekcie natsepuje sukcesywne zmniejszenie przestrzeni mieszkania, którą można wykorzystywać zgodnie z jej przeznaczeniem.

Objawy powodują znaczące cierpienie lub upośledzenie w życiu społecznym, zawodowym oraz innych ważnych dziedzinach funkcjonowania.
Zaburzenie nie jest spowodowane określonym stanem medycznym, na przykład uszkodzeniem mózgu, chorobą naczyń mózgowych, etc.

Do rzeczy, które najczęściej są gromadzone przez pacjentów z syllogomanią, należą: gazety i czasopisma, , ubrania, ulotki i listy, rachunki i paragony, pojemniki, w tym plastikowe torby i kartony, zaopatrzenie gospodarstwa domowego.

Leczenie

Psychologowie wskazują, że zaburzenie nie jest związane ze znaczącym ryzykiem dla zdrowia, ale mówią, że istotnie przeszkadza ono w zawodowym i społecznym funkcjonowaniu pacjentów. 42 procent chorych przyznaje, że ich zachowanie jest problematyczne, takiego zdania jest też 63 procent członków rodzin i przyjaciół pacjentów.

Osoby cierpiące na kompulsywne zbieractwo mogą wykazywać osłabioną wrażliwość na własne i cudze emocje. Odnoszą się do świata wokół siebie biorąc pod uwagę rzeczy, a nie ludzi. Cechują się też niższą inteligencją emocjonalną, co również może wpływać na ich zdolność do organizowania i porządkowania ich dobytku.

Większość badań wykazała, że zaledwie jedna trzecia pacjentów z syllogomanią właściwie reaguje na określone leki i terapię behawioralną.
są leczone różnymi farmaceutykami: trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, lekami SSRI (selektywnymi inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny). Niemniej jednak, dzięki nim objawy zaburzeń mogą być kontrolowane, ale nie wyleczone.

Stosowana jest też terapia poznawczo-behawioralna, która ułatwia pacjentowi: rozpoznanie przyczyn, dla których gromadzi rzeczy, poprawę zdolności podejmowania decyzji, poznanie technik relaksacyjnych (co osłabia , a to przekłada się na osłabienie objawów choroby).

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy