Strona głównaChorobyKontrola glukozy zmniejsza ryzyko raka przy otyłości i cukrzycy

Kontrola glukozy zmniejsza ryzyko raka przy otyłości i cukrzycy

Odpowiednia kontrola glikemii ma ważne znaczenie dla zmniejszenia ryzyka raka w przypadku otyłości i cukrzycy typu 2. Znaczna i trwała utrata masy ciała jako taka zapewnia ochronę przed rakiem, ale już przy dobrej kontroli poziomu glukozy liczba zachorowań na nowotwór także znacząco spada, mówią uczeni z Uniwersytetu w Göteborgu.
Kontrola glukozy zmniejsza ryzyko raka przy otyłości i cukrzycy
Od jakiegoś czasu wiadomo, że otyłość jest czynnikiem ryzyka zarówno cukrzycy typu 2, jak i kilku rodzajów nowotworu. Podobnie, utrata masy ciała, na przykład dzięki operacji bariatrycznej, nierzadko skutkuje osłabieniem cukrzycy i często zyskuje się wówczas prawidłowe stężenie glukozy we krwi.

U pacjentów z otyłością prawdopodobieństwo zachorowania na raka może zostać zmniejszone po znacznej, długotrwałej utracie wagi. Dotychczas jednak niewiele badań dotyczyło związku między utratą masy ciała, ryzykiem raka i kontrolą glikemii u osób zarówno z , jak i .

Ryzyko nowotworu zmniejszone o 60 procent

Naukowcy przebadali kilkuset pacjentów z cukrzycą typu 2, którzy przeszli , i porównali ich z grupą kontrolną trzystu osób o tych samych cechach klinicznych, tj. takich, które miały ciężką otyłość i cukrzycę typu 2, ale nie przeszły zabiegu bariatrycznego. Pod innymi względami, biorąc pod uwagę poziom glukozy, czy palenie papierosów, etc. obie grupy były porównywalne.

Wśród pacjentów po operacji około 17 procent zachorowało na raka równolegle ze znaczną utratą masy ciała. W grupie kontrolnej (czyli wśród tych, którzy przez cały okres badań pozostawali otyli) 24 procent osób zapadło na jakąś formę . Ogólnie rzecz biorąc, ryzyko raka było o 37 procent niższe wśród ludzi po zabiegu chirurgicznym.

Co ciekawe jednak, jeśli chodzi o osoby z prawidłową kontrolą glikemii i bez nawrotu cukrzycy w okresie dziesięciu lat zachorowalność na raka wynosiła tylko 12 procent. U pozostałych zaś - 22 proc. To oznacza, że sama w sobie regulacja glikemii przekładała się na 60-procentowe osłabienie zagrożenia nowotworem.

Jak zapobiegać nowotworowi

- Obserwujemy, że wśród pacjentów z cukrzycą typu 2 wielu zachorowaniom na raka można by zapobiec. Uzyskane wyniki pogłębiają nasze zrozumienie relacji między kontrolą glukozy a ochroną przed nowotworem - mówi prof. Kajsa Sjöholm z Uniwersytetu w Göteborgu.

- Globalna „epidemia' zarówno otyłości, jak i cukrzycy prowadzi do zwiększonego prawdopodobieńtwa rozwoju raka, a także do podwyższonego ryzyka przedwczesnej śmierci. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 10 do 15 lat otyłość może w pewnych krajach powodować więcej zachorowań na nowotwór niż palenie papierosów. To wyraźna ilustracja tego, jak poważna jest ta choroba - wskazuje prof. Magdalena Taube, współautorka badań. - Potrzebujemy dobrych strategii, aby to ograniczyć, a uzyskane wyniki mogą dostarczyć istotnych wskazówek do zapobiegania nowotworom u pacjentów z otyłością i cukrzycą typu 2 - podsumowuje prof. Taube.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Oferty pracy