Strona głównaChorobyKontrola poziomu cukru zmniejsza ryzyko powikłań cukrzycy

Kontrola poziomu cukru zmniejsza ryzyko powikłań cukrzycy

Cukrzyca to choroba utrudniająca życie, jednak można nad nią zapanować. Kluczową kwestią jest samokontrola, wizyty u lekarza oraz przyjmowanie leków to nie wszystko, pacjent powinien wyrobić w sobie nawyk regularnego oznaczania glikemii.
Samokontrola to szereg zachowań umożliwiających kontrolowanie swojego stanu zdrowia oraz odpowiednie reagowanie na zaobserwowane zmiany. Dzięki utrzymywaniu stężenia glukozy we krwi w pobliżu prawidłowych wartości chory może zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań cukrzycy nawet o 60%.

Samokontrola to prosty i łatwo dostępny sposób monitorowania stanu zdrowia, niestety ponad połowa diabetyków nie przeprowadza jej, narażając się w ten sposób na zwiększone ryzyko powstania nie wykrytych w porę powikłań cukrzycy czy też w skrajnych przypadkach zagrożenia życia.

Pacjent, u którego zdiagnozowano cukrzycę powinien uzyskać wiedzę na temat kontrolowania swojego organizmu. Placówka, w której pacjent się leczy powpinana przeszkolić go w zakresie oznaczania glikemii i obsługi glukometru. Chory powinien uzyskać wiedzę z zakresu samokontroli cukrzycy przy użyciu glukometru, oceny sprawności glukometru. Nie do przecenienia jest tu rola pielęgniarki, która powinna ocenić czy chory prawidło korzysta z glukometru.

Glukometr jto niewielkie i łatwe w obsłudze urządzenie służące do pomiaru stężenia glukozy we krwi. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego należy wybierać glukometry przedstawiające jako wynik badania stężenie glukozy w osoczu krwi – nie trzeba wówczas samodzielnie przeliczać wyniku.
Do badania konieczne jest nakłucie skóry, najczęściej bocznych części opuszek palców w celu uzyskania kropli krwi. Krew przenosi się na pole reaktywne suchego paska testowego, gdzie pod wpływem zawartej w niej glukozy dochodzi do reakcji chemicznej

Marta Wasiak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy