Strona głównaChorobyKoronawirus 2019-nCoV - jak się rozprzestrzenia i jak się bronić?

Koronawirus 2019-nCoV - jak się rozprzestrzenia i jak się bronić?

Nowy koronawirus o nazwie 2019-nCoV rozprzestrzenia się na świecie. Zarażonych jest już niemal 40 tysiecy ludzi. Jak uniknąć zakażenia?
Koronawirus 2019-nCoV - jak się rozprzestrzenia i jak się bronić?  [fot. geralt z Pixabay]
Z danych wynika, że z powodu zarażenia pochodzącym z Chin zmarło już ponad osiemset osób. Z powodu wysokiej mobilności współczesnych ludzi choroba nim wywoływana dość szybko się rozpowszechnia i obecnie zagraża mieszkańcom z różnych części świata.

Rozprzestrzenianie się wirusa

przenosi się podobnie jak grypa, poprzez krople sliny czy śluzu zarażonej osoby w wyniku lub kichania. Inni ludzie mogą mieć bezpośredni kontakt z tymi cząstkami lub poprzez dotknięcie powierzchni, na kórej osadzają się wirusy, a następnie poprzez przeniesienie ich na twarz. Jak uważają uczeni, cząstki śliny w efekcie kichnięcia mogą zostać przetransportowane na odległość kilkudziesięciu, a nawet kilkuset centymetrów i unosić się w powietrzu do 10 mniut.

Obecnie nie jest jasne, jak długo ten koronawirus może przetrwać w śodowisku zewnętrznym, ale na pewno (naróżnych powierzchniach) nie jest to okres krótszy niż kilka godzin. Niezwykle łatwo zatem rozprzestrzenia się w miejsach większych skupisk ludzi, np. na dworcach, lotniskach, czy galeriach handlowych. Inkubacja, tj. czas od zarażenia do ujawnienia się pierwszych objawów, wynosi od jednego do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu dni.

Według ekspertów, mało prawdopodobne jest, aby zarażona osoba dalej zarażała innych przed wystąpieniem objawów choroby. Ma to szczególne znaczenie o tyle, że łatwiej jest w takiej sytuacji zidentyfikować pacjentów i zapobiec dalszemu rozpowszechnianiu się choroby.

Odporność

Jeśli chodzi o na 2019-nCoV, ponieważ jest on nowy, potrzeba trochę czasu na powstanie mechanizmów obronnych w ludzkich organizmach i dlatego obecnie nikt nie jest zupełnie odporny. Niemniej, różne osoby różnie reagują na zakażenie i - jak zwykle - na najpoważniejsze konsekwencje zdrowotne narażeni są ludzie o osłabionym układzie immunologicznym, czyli osoby starsze i schorowane.

Jak się bronić przed zarażeniem

Jeśli chodzi o zminimalizowanie ryzyka zarażenia, zaleca się zachowanie takie, jak w przypadku ochrony przed innymi wirusowymi chorobami układu oddechwego, tzn. warto często myć ręce i unikać zatłoczonych miejsc, w których mogą przebywać osoby chore. Popularne maseczki na twarz mogą dać jakiś efekt ochronny, nie są jednak w pełni skuteczne, po pierwsze dlatego, że zwykle noszone są luźno na twarzy, a poza tym, przez materiał wiekszości z nich cząstki śliny czy śluzu z wirusem bez trudu się przedostają.

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy