Strona głównaChorobyKoronawirus - ciepła pogoda nie zmniejszy rozprzestrzeniania się choroby?

Koronawirus - ciepła pogoda nie zmniejszy rozprzestrzeniania się choroby?

Wielu ludzi ma nadzieję, że wraz z nastaniem cieplejszej aury, koronawirus stanie się mniej groźny, lub w ogóle zaniknie, nie jest jednak takie pewne.
Koronawirus - ciepła pogoda nie zmniejszy rozprzestrzeniania się choroby? [fot. collage Senior.pl / Canva]
Na całym świecie trwa dyskusja na temat tego, czy pogoda ma wpływ na rozprzestrzenianie się nowego wirusa. Według niektórych ekspertów, związane ze zmianą sezonu ocieplenie powinno przysłużyć się walce z chorobą . Inni są jednak nieco bardziej sceptyczni.

Grypa sezonowa rozwija się w chłodniejszych i suchszych warunkach, stąd pojawiła się nadzieja, że z nowym koronawirusem będzie podobnie. Jakkolwiek istnieją pewne dowody sugerujące, że najłatwiej rozwija się w konkretnych warunkach klimatycznych, nie można mieć pewności, że ocieplenie zniszczy wirusa.

Jak wynika z przeprowadzonych kilka dni temu badań na University of Maryland i University of Medical Sciences w Tehranie, najlepsza pogoda do rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 to 5-11 stopni Celsjusza i wilgotność pomiędzy 50 proc. i 80 proc. Może jednak być i tak, że cieplejsza i suchsza aura nie powstrzyma epidemii.

„Nowe wirusy mają tymczasową, ale istotną przewagę - niewiele osób lub nawet żadna nie ma na nie odporności. Stare wirusy, które są są obecne od dłuższego czasu, działają w miejszym zakresie, tzn. większość ludzi jest odporna i te drobnoustroje przenoszą się wśród nielicznych. Mówiąc prościej, wirusy, które istnieją od dłuższego czasu, mogą rozprzestrzeniać się w populacji tylko wtedy, gdy warunki do tego są najkorzystniejsze, w tym przypadku w zimie", wyjaśnia prof. Marc Lipsitch, epidemiolog z Harvard T.H. Chan School of Public Health.

"W przypadku nowego wirusa koronawirusa SARS-CoV-2 mamy powód, aby oczekiwać, że - podobnie jak inne betakoronawirusy - może on przenosić się nieco skuteczniej zimą niż latem, chociaż nie znamy odpowiedzialnego za to mechanizmu. Oczekuje się jednak, że zmiana (w nowym sezonie) będzie niewielka i niewystarczająca, aby przerwać transmisję wirusa. W oparciu o dane na temat pandemicznej spodziewamy się, że SARS-CoV-2, jako nowy wirus dla ludzi, będzie łatwiej przenosił się nawet poza sezonem zimowym. Zmiana pór roku może pomóc, ale jest mało prawdopodobne, aby zatrzymać przenoszenie się go", mówi prof. Lipsitch.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy