Strona głównaChorobyKoronawirus: SARS-CoV-2 ma właściwości... przeciwbólowe?

Koronawirus: SARS-CoV-2 ma właściwości... przeciwbólowe?

SARS-CoV-2, wirus wywołujący Covid-19, może łagodzić ból - wynika z nowego badania uczonych z University of Arizona Health Sciences. To może wyjaśniać niesłabnące rozprzestrzenianie się Covid-19.
Koronawirus: SARS-CoV-2 ma właściwości... przeciwbólowe?
Według autorów ustalenia mogą wyjaśniać, dlaczego prawie połowa wszystkich osób, które chorują na , doświadcza niewielkich objawów lub w ogóle ich nie ma, chociaż ludzie ci przyczyniają się do roznoszenia choroby, uważa prof. Rajesh Khanna z University of Arizona College of Medicine.

- To jest sensowne - być może przyczyną niesłabnącego rozprzestrzeniania się Covid-19 jest to, że na wczesnych etapach masz się dobrze, jakby nic się nie stało, ponieważ twój ulega stłumieniu. Masz wirusa, ale nie czujesz się źle, skoro ból zaniknął. Jeśli uda nam się wykazać, że to właśnie ulga w bólu skutkuje dalszym rozprzestrzenianiem się Covid-19, będzie to miało ogromną wartość - mówi prof. Khanna.

Medycy szacują, że 50 proc. zakażeń Covid19 ma miejsce przed wystąpieniem objawów u danej osoby, a 40 proc. infekcji przebiega bezobjawowo. Być może ból, jako wczesny objaw COVID-19, może zostać zmniejszony przez tzw. białko spike SARS-CoV-2, ponieważ wycisza ono szlaki sygnalizujące ból w organizmie, wskazują autorzy.

Wirusy infekują komórki gospodarza poprzez receptory białkowe na błonach komórkowych. Ustalono, że białko SARS-CoV-2 wykorzystuje receptor enzymu konwertującego angiotensynę 2 (ACE2), aby dostać się do organizmu. Okazuje się jednak, że neuropilina-1 pełni funkcję drugiego receptora . Co to oznacza? Ponieważ ten drugi receptor ma udział w mechanizmie prowadzącym do odczuwania bólu, jego udział w całym procesie zostaje zahamowany, gdy wiąże się on z określonym białkiem nowego koronawirusa. W efekcie infekcji więc odczuwanie bólu może być istotnie powstrzymane.

Wraz z zespołem prof. Khanna sprawdza skuteczność różnych cząsteczek hamujących neuropilinę, zwłszcza badane są naturalne związki, które mogą być efektywne w . - Mamy pandemię i ‘epidemię' opioidów. Zderzają się. Nasze odkrycia mają ogromne znaczenie dla obydwu. SARS-CoV-2 uczy nas o rozprzestrzenianiu się wirusa, ale Covid-19 sprawia, że patrzymy również na neuropilinę jako klucz do nieopioidowej metodę walki ze stosowaniem opioidów - wskazuje autor badań.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy