Strona głównaChorobyKoronawirus a Covid-19 - jakie są różnice?

Koronawirus a Covid-19 - jakie są różnice?

Dwie nazwy: koronawirus i Covid-19, są jednymi z najczęściej wymienianych na całym świecie. Co dokładnie oznaczają?
Koronawirus a Covid-19 - jakie są różnice? [fot. Pete Linforth from Pixabay]

Koronawirusy

Jak wyjaśniają eksperci Światowej Organizachi Zdrowia, to duża rodzina wirusów wywołujących różne choroby - od przeziębienia do poważniejszych dolegliwości.

Nazwa wirusa pochodzi od łacińskiego "corona", co oznacza ‘koronę' i nawiązuje do kształtu wirusa widzianego pod mikroskopem.

Medycy wskazują, że koronawirusy rozprzestrzeniają się zarówno wśród ludzi, jak i zwierząt. Najpowszechniejsze objawy zarażenia nimi obejmują: objawy ze strony układu oddechowego, gorączkę, kaszel, duszności i trudności w oddychaniu. W poważniejszych przypadkach infekcja może wywoływać: zapalenie płuc, zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS), , a także śmierć.

Lekarze podkreślają, że istnieją różne procesy i cele nazywania wirusów oraz chorób. Wirusy są nazywane na podstawie ich struktury genetycznej, aby ułatwić opracowywanie testów diagnostycznych, szczepionek i leków. Wirus, który jest przyczyna aktualnej pandemii nazwano początkowo 2019-nCoV, a następnie zmieniono mu nazwę na SARS-Cov-2.

Czym jest ?

To choroba wywołana SARS-Cov-2 nowym koronawirusem pochodzącym z Chin - Światowa Organizacja Zdrowia nadała nazwę tej chorobie 11-go lutego 2020 roku.

Dotychczas nie opracowano leku na chorobę, terapia polega na podawaniu dostępnych antywirusowych medykamentów, a także na łagodzeniu objwów choroby. Covid-19 może być śmiertelny, pacjenci, którzy tracą życie z jego powodu, zwykle cierpią wcześniej na inne dolegliwości, w tym na , i . Badania przeprowadzone przez Narodową Komisję Zdrowia w Chinach pokazały, że śmiertelność mężczyzn z Covid-19 wyniosła 2,8 proc., a kobiet 1,7 proc.

Ważna informacja - choroby naszych domowych zwierzaków wywołuje inny typ koronawirusa. Do chwili obecnej nie stwierdzono by psy i koty chorowały w wykiku zakażenia SARS-Cov-2 czy też były nosicielami tego wirusa.

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy