Strona głównaChorobyKoronawirus: aż 45 proc. infekcji może przebiegać bez objawów

Koronawirus: aż 45 proc. infekcji może przebiegać bez objawów

Bardzo duży jest odsetek osób zarażonych nowym koronawirusem, które nie wykazują żadnych objawów choroby - to nawet 45 proc., wynika z analizy przeprowadzonej przez Scripps Research.
Koronawirus: aż 45 proc. infekcji może przebiegać bez objawów [fot. fernando zhiminaicela from Pixabay]
Zgodnie z odkryciami, bezobjawowe infekcje mogły odegrać znaczącą rolę we wczesnym i ciągłym rozprzestrzenianiu się . Według autorów badań potrzebne są testy zakrojone na szeroką skalę i monitorowanie kontaktów osób zakażonych, by złagodzić pandemię.

„Ciche rozprzestrzenianie się wirusa sprawia, że kontrola staje się jeszcze trudniejsza", mówi prof. Eric Topol ze Scripps Research Translational Institute. „Nasz przegląd badań podkreśla znaczenie testowania. Oczywiste jest, że przy tak wysokim bezobjawowym wskaźniku [infekcji] trzeba działać szeroko, w przeciwnym razie wirus będzie umykał naszemu działaniu [profilaktycznemu]", dodał prof. Topol.

Uczeni zebrali informacje z 16 różnych badań kohortowych z całego świata. Zgromadzone dane obejmowały dane mieszkańców domów opieki, pasażerów statków wycieczkowych, więźniów i różnych innych grup. „To, co właściwie łączyło je wszystkie, to to, że bardzo duży odsetek osób zarażonych nie miał objawów". Wśród ponad 3 tysięcy więźniów w czterech stanach, którzy uzyskali pozytywny wynik infekcji , ilość ta była astronomiczna: 96 procent przechodziło zakażenie bezobjawowo", mówi Daniel Oran, współautor badań.

Przegląd wskazuje, że bezobjawowe osoby zarażone są w stanie przenosić wirusa przez dłuższy okres czasu, być może dłuższy niż 14 dni. Ilość cząstek wirusa jest bardzo podobna u osób z symptomami i bez nich, ale pozostaje niejasne, czy zakaźność jest taka sama. Trzeba by wykonać dodatkowe badania na większą skalę.

Autorzy sądzą też, że brak objawów może nie oznaczać braku szkód. Skany tomografii komputerowej przeprowadzone na 54 procentach 76 bezobjawowych zakażonych pokazywały subkliniczne nieprawidłowości w płucach, a więc zakażenie może oddziaływać na czynności płuc, co może nie być widoczne natychmiast. Uczeni zaznaczają, że także w tej kwestii trzeba wykonać dodatkowe badania.
Według naszych szacunków, bezobjawowych zakażonych jest od 40 do 45 procent, co oznacza, że jeśli masz pecha i się zarazisz, prawdopodobieństwo wystąpienia objawów jest takie jak to, że wypadnie albo orzeł, albo reszka przy rzucie monetą. Zatem, aby chronić innych, uważamy, że noszenie ma sens - podsumowuje Oran.

Na temat badań można przeczytać w Annals of Internal Medicine.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 20:54:46, 06-07-2020 Pradlo

  Ja używam masek ochronnych z jedwabie wiskozowym od wewnątrz są dobre i oddychające oraz niedrogie kupiła w sklepie Pradlo
  https://pradlo.pl/69-uniwersalna-ochronna-maseczka-wielokrotnego-uzytku
  są naprawde dobre polecam sama je noszę a mam problem z oddychaniem

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Pola Nadziei
 • Poradnik-zdrowia.pl
 • EWST.pl
 • Aktywni 50+
 • Oferty pracy