Strona głównaChorobyKoronawirus: ciężka forma Covid-19 w spadku po neandertalczykach?

Koronawirus: ciężka forma Covid-19 w spadku po neandertalczykach?

Niektóre osoby zakażone nowym koronawirusem bardzo poważnie przechodzą Covid-19, podczas gdy inne mają łagodne objawy lub w ogóle nie dostrzegają symptomów. Jakkolwiek wiele czynników może wpływać na przebieg choroby, w tym wiek i obecność innych schorzeń, istotną rolę odgrywają tu też czynniki genetyczne.
Koronawirus: ciężka forma Covid-19 w spadku po neandertalczykach? [fot.  Josch Nolte from Pixabay]
Okazało się, że warianty genetyczne w jednym regionie chromosomu 3 zwiększają ryzyko ciężkiej postaci. Ustalono, że ten zmodyfikowany obszar genetyczny jest niemal identyczny z regionem cechującym neandertalczyka żyjcego w południowej Europie kilkadziesiąt tysięcy lat temu. Część z nas odziedziczyła wspomniany wariant, co ma swoje konsekwencje dla przebiegu .

Warianty genetyczne charakterystyczne dla neandertalczyków z południowej Europy, ale już nie dla np. neandertlszyków syberyjskich, oznaczają wysokie zagrożenie poważną formą . Odkryto, że takie wyposażenie genetyczne dotyczy od kilku do kilkunastu proc. Europejczyków, aż jednej trzeciej mieszkańców Azji (w tym nawet połowa ludzi z Azji Południowej) i niemal w ogóle nie występuje wśród mieszkańców Afryki.

Według autorów badań, osoby będące nosicielami tych odmian genetycznych neandertalczyka, odznaczają się nawet trzykrotnie wyższym ryzykiem konieczności wentylacji zastępczej, czyli takiej za pomocą respiratora. - Oczywiście czynniki, takie jak wiek i inne wspołwystępujące choroby również wpływają na to, jak bardzo jest się dotkniętym wirusem. Jednak spośród czynników genetycznych ten jest najsilniejszy - wyjaśnia prof. Hugo Zeberg z Max Planck Institute i Karolinska Institutet.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy