Strona głównaChorobyKoronawirus: dlaczego starsi powinni się szczepić jako pierwsi

Koronawirus: dlaczego starsi powinni się szczepić jako pierwsi

Zaszczepienie starszych osób przeciw COVID-19 w pierwszej kolejności uratuje znacznie więcej istnień ludzkich w niż priorytetowe traktowanie innych grup wiekowych, a im wolniej się to odbywa i bardziej rozpowszechniony staje się wirus, tym ważniejsze jest szczepienie seniorów.
Koronawirus: dlaczego starsi powinni się szczepić jako pierwsi [fot. Wilfried Pohnke from Pixabay]
Uczeni z University of Colorado Boulder obliczyli, jak należy priorytetyzować szczepienia - opracowali prognozy dotyczące różnych strategii dystrybucji w krajach na całym świecie.
Zdrowy rozsądek sugerowałby, by najpierw chronić starszych, najbardziej wrażliwych ludzi w populacji. Równocześnie też chce się przede wszystkim chronić najważniejszych pracowników pierwszej linii (takich jak pracownicy sklepów spożywczych i nauczyciele), którzy są bardziej narażeni na ryzyko zachorowania - mówi Daniel Larremore, współautor badań. - Kiedy zdrowy rozsądek prowadzi w dwa różne kierunki, matematyka może pomóc w podjęciu decyzji - dodaje Larremore.
Badacze zebrali aktualne dane na temat tego, ile osób uzyskało już pozytywny wynik testu na obecność , jak szybko wirus się rozprzestrzenia, jak szybko wprowadzane są szczepionki i jaka jest ich szacowana skuteczność.

Uwzględniono dane ze Stanów Zjednoczonych, Belgii, Brazylii, Chin, Indii, Polski, Republiki Południowej Afryki, Hiszpanii i Zimbabwe. W większości scenariuszy w różnych krajach priorytetowe traktowanie osób dorosłych w wieku powyżej 60 lat ratuje najwięcej istnień. - Wiek jest najsilniejszym czynnikiem prognostycznym podatności na . W miarę starzenia się prawdopodobieństwo śmierci z powodu COVID-19 jest znacznie wyższe - wyjaśnia Larremore.

Autorzy zauważają też, że choć uważa się, że stosowane szczepionki dają ochronę na poziomie około 90 do 95 proc., naukowcy nie wiedzą jeszcze, jak dobrze blokują infekcje i przenoszenie koronawirusa. Jeśli nie blokują infekcji i przenoszenia zakażeń, a bezobjawowi zainfekowani będą liczni, wciąż najlepiej jest zaszczepić osoby starsze.

Jedynie w scenariuszu, w którym wirus jest pod kontrolą, a szczepionka dobrze blokuje infekcję i dalsze przenoszenie, najsensowniejsze wydaje się priorytetowe szczepienie młodszych osób najbardziej narażonych na koronawirusa.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy