Strona głównaChorobyKoronawirus: dystans najlepszą strategią walki z pandemią

Koronawirus: dystans najlepszą strategią walki z pandemią

Profesorowie z Uniwersytetu Simona Frasera odkryli, że dystans fizyczny jest powszechnie skuteczny w ograniczaniu rozprzestrzeniania się COVID-19, tymczasem efektywność trzymania się w małej grupie i masek bardziej zależy od sytuacji.
Koronawirus: dystans najlepszą strategią walki z pandemią
Naukowcy opracowali model do testowania skuteczności dystansu fizycznego i lub trzymania się małej grupy ludzi w różnych sytuacjach.

Badacze przeanalizowali takie czynniki, jak intensywność transmisji wirusa, czas trwania ekspozycji na cząstki wirusa, fizyczna bliskość między ludźmi i stopień przemieszczania się ludzi. Wykorzystali dane z raportów o wybuchach epidemii podczas różnych wydarzeń, takich jak imprezy rodzinne, imprezy w klubach nocnych, przemieszczanie się transportem publicznym i jedzenie w restauracjach. Naukowcy twierdzą, że szanse na zarażenie się u danej osoby w dużej mierze zależy od szybkości transmisji wirusa i czasu spędzonego w określonym otoczeniu.

Opracowany przez nich model pokazał, że fizyczny dystans skutecznie ograniczył transmisję COVID-19 we wszystkich sytuacjach, ale efektywność pozostawania w małych grupach (social bubbles, „bańki społeczne") zależy od tego, czy szanse na transmisję są wysokie, czy niskie.

W miejscach, w których ludzie często się zmieniają i prawdopodobieństwo transmisji jest wysokie, czyli w zatłoczonych pomieszczeniach, barach, klubach nocnnych i szkołach, ścisłe trzymanie się tej samej niewielkiej grupy może pomóc zmniejszyć rozprzestrzenianie się .

Odkryto też, że „bańki społeczne" są mniej skuteczne w warunkach niskiej transmisji lub czynnościach, w których występuje mieszanie się ludzi, takich jak zajęcia na świeżym powietrzu, praca w biurach o dużych przestrzeniach, czy podróżowanie transportem publicznym w maskach.

Maski i inne fizyczne bariery mogą być mniej skuteczne w sytuacjach o wysokiej transmisji (takich, jak imprezy, jedzenie w restauracji, przebywanie w zatłoczonych biurach, klubach lub barach). Dzieje się tak dlatego, że nawet gdy maski zmniejszają o połowę szybkość transmisji, jej prawdopodobieństwo pozostaje jednak wysokie.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy