Strona głównaChorobyKoronawirus: estrogen pomaga łagodzić objawy Covid-19 u kobiet?

Koronawirus: estrogen pomaga łagodzić objawy Covid-19 u kobiet?

Być może działanie estrogenu sprawia, że to mężczyźni są bardziej niż kobiety narażeni na poważne objawy i słabsze wyniki Covid-19, niezależnie od wieku.
Koronawirus: estrogen pomaga łagodzić objawy Covid-19 u kobiet? [fot. Alexander Droeger from Pixabay]
Naukowcy z Wake Forest School of Medicine przejrzeli przedkliniczne dane na temat aktywności hormonów specyficznych dla płci, szczególnie .

- Wiemy, że koronawirus oddziałuje na serce i że estrogen chroni przed chorobami układu krążenia u kobiet, więc najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem są tutaj różnice hormonalne między płciami - mówi profesor Leanne Groban z Wake Forest School of Medicine.

Według autorów, opublikowana literatura wskazuje, że enzym konwertujący angiotensynę 2 (ACE2), który jest przyłączony do błon komórkowych , tętnic, nerek i jelit, stanowi komórkowy receptor odpowiedzialny za zakażenia Covid-19 i wspomaga przenoszenie wirusa do komórek tych narządów.

Ustalono, że obniżenie poziomu ACE2 w sercu przez estrogen może wpływać na nasilenie u kobiet. I odwrotnie, wyższe poziomy ACE2 w tkankach mogą być odpowiedzialne za to, że objawy choroby są cięższe u mężczyzn niż u kobiet, mówią badacze.

- Mamy nadzieję, że nasza analiza roli hormonów estrogenowych w ekspresji i regulacji ACE2 może wyjaśnić różnice między płciami w zakażeniach Covid-19 i ich wynikach oraz posłużyć jako przewodnik w leczeniu i opracowywaniu nowych terapii - mówi prof. Groban.
Analizy zostały przedstawione w magazynie Current Hypertension Reports.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć