Strona głównaChorobyKoronawirus i kwarantanna - jak zmnniejszyć lęk i stres

Koronawirus i kwarantanna - jak zmnniejszyć lęk i stres

Konieczność izolacji w zwiazku z epidemią COVID-19 jest coraz powszechniejsza. Pozostawanie w „czterech ścianach" w samotności lub towarzystwie niewielkiej grupki tych samych osób, ma wpływ na nasz stan emocjonalny. Co robić, by zmniejszyć lęk i stres związany z przedłużającym się stanem ograniczonej mobilności i brakiem bezpośrednich kontaktów z szerszą grupą ludzi?
Koronawirus i kwarantanna - jak zmnniejszyć lęk i stres
Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (The Centers for Disease Control and Prevention) zalecają, by ludzie poddali się kwarantannie, jeśli obawiają się, że mogą zachorować na . Ci, którzy już chorują, także bezwzględnie powinni być odizolowani, aby nie rozprzestrzenić choroby. Zalecany okres kwarantanny w takich przypadkach wynosi 14 dni.
Wszyscy martwimy się, czy mamy wystarczająco dużo jedzenia, papieru toaletowego i leków, aby czuć się komfortowo podczas kwarantanny, ale jednym z największych wyzwań tego czasu będzie nasze zdrowie psychiczne - mówi Claudia W. Allen z University of Virginia's School of Medicine. Chociaż początkowo telepraca wydaje się nieplanowanym urlopem, w rzeczywistości izolacja, brak dotychczasowego harmonogramu i ograniczone możliwości są ‘przepisem' na . Literatura naukowa dotycząca dobrego samopoczucia i nastroju podaje, co pomoże nam uniknąć stanów depresyjnych, gdy utknie się w domu - dodaje Allen.

Oto kilka wskazówek

Wstań, ubierz się

Po pierwsze, nie poddawaj się chęci przesiadywania do późna i wstwania przed południem. Ustaw alarm, jak zwykle i trzymaj się porannej rutyny. Zjedz to, co zwykle, pościel łóżko, etc. załóż dzienne ubrania - nie zostawaj w piżamie.

Jeśli pracujesz zdalnie, trzymaj się rutyny

Wykaż się proaktywnością i ustal plan dnia. Jeśli pracujesz zdalnie, trzymaj się dotychczasowych godzin pracy. Jeśli nie możesz pracować, stwórz harmonogram posiłków, czasu na czytanie, na telefonowanie, na ćwiczenia i inne obowiązki. Nawet jeśli jest tego niedużo, pomoże ci to zachować równowagę w wykonywaniu aktywności w określonych godzinach. Najlepiej jest łączyć wiele różnych rzeczy, które trzeba zrobić, z tymi, które lubisz. Tego rodzaju podejście jest faktycznie stosowane w leczeniu depresji - określa się je jako „aktywacja behawioralna" i może też zapobiec osłabieniu .

Zaplanuj swój tydzień

Przgotuj też harmonogram na cały tydzień. Zorganizuj zajęcia tak, aby weekendy były nieco inne, nawet jeśli oznacza to banalnego, na przykład bardziej wyszukane śniadanie, lub może być to coś angażujacego, np. malowanie pokoju. Taka różnorodność pozwala ludziom zachować spokój, ale i stymuluje - obydwa te czynniki zaś są ważne dla emocjonalnego dobrostanu.

Wyjdź na zewnątrz, ruszaj się

Jeśli nie ma konieczności pozostawania w mieszkaniu, wyjdź na spacer lub jogging, najlepiej gdzieś, gdzie jest dużo zieleni. Aktywność fizyczna, światło słoneczne i przebywanie w wśród drzew sprzyja dobremu nastrojowi. Jeśli utkniesz w czterech ścianach, i tak próbuj ćwiczyć - a skoro masz wiecej czasu, najlepiej, jeżeli za cel postawisz zwiększenie wysiłku, np. ilości przysiadów czy pompek.

Działaj celowo

Nie daj się ponieść bezczynności. Wykorzystaj dodatkowy czas. Wybierz jedną lub dwie rzeczy, które chciałeś/aś poznać, nauczyć się, etc. Te nowe umiejętności mogą stać się hobby lub pomóc w czasie, gdy po kwarantannie wrócisz do pracy.

Mądrze korzystaj z mediów społecznościowych

Bez wątpienia media społecznościowe są są przydatne w czasie , ale nie przewijaj bez końca Facebooka i Instagrama, bo to nie zaspokoi potrzeby kontaktu z innymi, ale - jak zostało wykazane w badaniach - wzmaga poczucie izolacji i zwiększa symptomy depresji. Zamiast tego, zaplanuj cotygodniowe czy codzienne czaty grupowe z przyjaciółmi, rodziną, sąsiadami lub współpracownikami. Kontakty z innymi są jednym z najważniejszych czynników wpływających na samopoczucie.

Bądź pomocny

Jeżeli masz taką możliwość, pomagaj innym, to jest powszechnie znany, skuteczny sposób na poprawę nastroju.

Niech bliscy się nieco rozproszą

Stłoczenie w niewielkiej przestrzeni prowadzi do konfliktów. Zwykle przebywancies razem przez jakiś czas, a nie nieustannie. Zaplanujcie więc pewne aktywności razem, np. jedzenie p0siłków, a pewne osobno - np. czytanie w swoich pokojach.

Kieruj swoim nastawieniem

Stosuj zasady , aby zmienić postawę mentalną z frustracji w związku z zaistniałą sytuacją w ciekawość. Spróbuj przyjmować nastawienie antropologa czy dziennikarza obserwującego eksperyment społeczny. To da ci nieco dystansu, więc może zmniejszyć uciążliwość położenia, a także sprawi, że będziesz otwarty/a na pozytywne, czy po prostu ciekawe rzeczy, które mogą się mieć miejsce podczas tego niezwykłego doświadczenia.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy