Strona głównaChorobyKoronawirus: ile trwają skutki chorowania na COVID-19

Koronawirus: ile trwają skutki chorowania na COVID-19

Przez osiem miesięcy po przebyciu łagodnej formy COVID-19 co dziesiąta osoba doświadcza co najmniej jednego objawu, który jest uważany za negatywnie wpływający na pracę, życie towarzyskie lub życie domowe pacjenta.
Koronawirus: ile trwają skutki chorowania na COVID-19 [fot. muddaser from Pixabay]
Najczęstsze długotrwałe symptomy obejmują i smaku oraz zmęczenie, mówią medycy ze szpitala Danderyd i Karolinska Institutet w Szwecji.

Od wiosny ubiegłego roku medycy prowadzili badania, których głównym celem było zbadanie odporności po COVID-19. Od pacjentów co kilka miesięcy pobierano próbki krwi, by określić poziom przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2 i proszono ich o wypełnianie kwestionariuszy dotyczących długoterminowych dolegliwości oraz ich wpływu na jakość życia.

Medycy przeanalizowali objawy długoterminowe i ich oddziaływanie na pracę, życie społeczne i domowe pacjentów po przebyciu łagodnej formy COVID-19. Przez co najmniej osiem miesięcy utrzymywały się objawy o nasileniu od łagodnego do ciężkiego.

Wyniki pokazują, że 26 procent osób, które wcześniej chorowały na , miało co najmniej jeden umiarkowany lub ciężki objaw, który trwał dłużej niż dwa miesiące. W grupie kontrolnej podobny syndrom zgłaszało 9 proc. osób. Co więcej, 11 procent byłych pacjentów doświadczało jakiegoś objawu negatywnie oddziałującego na życie zawodowe, towarzyskie lub domowe i trwał on co najmniej osiem miesięcy. W grupie kontrolnej dotyczyło to zaledwie 2 proc. badanych. Najczęstszymi objawami długoterminowymi były utrata węchu i smaku, i problemy z oddychaniem.
Przeanalizowaliśmy obecność długoterminowych objawów po łagodnym COVID-19 u stosunkowo młodej i zdrowej grupy osób pracujących i odkryliśmy, że dominującymi symptomami tego rodzaju są . Zmęczenie oraz problemy z oddychaniem także są dość powszechne wśród ludzi, którzy chorowali na COVID-19, choć występują z nieco mniejszą częstotliwością niż te wspomniane wcześniej - mówi dr Charlotte Thålin, z Danderyd Hospital i Karolinska Institutet.
- Chociaż uczestnicy przechodzili łagodną infekcję COVID-19, stosunkowo duża część zgłaszała długotrwałe objawy mające wpływ na jakość życia. W związku z tym uważamy, że osoby młode i zdrowe, a także inne grupy społeczne, powinny poważnie podchodzić do wirusa, który może znacząco pogorszyć jakość życia nawet przez długi czas po zakażeniu - ostrzega Sebastian Havervall z Danderyd Hospital i Karolinska Institutet.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy