Strona głównaChorobyKoronawirus: im mniej aktywności fizycznej, tym cięższa postać COVID-19

Koronawirus: im mniej aktywności fizycznej, tym cięższa postać COVID-19

Brak aktywności fizycznej jest związany z cięższą infekcją COVID-19 i zwiększonym ryzykiem zgonu z powodu tej choroby.
Koronawirus: im mniej aktywności fizycznej, tym cięższa postać COVID-19
Wyniki pokazują, że pacjenci z , którzy nie ćwiczyli w okresie dwóch lat przed pandemią, byli częściej przyjmowani do szpitala, wymagali intensywnej opieki i częściej umierali niż pacjenci, którzy konsekwentnie przestrzegali wytycznych dotyczących poziomu aktywności fizycznej.

Silniejszym zagrożeniem poważną formą COVID-19 - w porównaniu do braku - był jedynie przez podeszły wiek i przebycie przeszczepu jakiegoś narządu.

Określono kilka czynników ryzyka ciężkiej infekcji COVID-19, w tym: zaawansowany wiek, płeć męska oraz obecność takich dolegliwości, jak: , i choroby układu krążenia. Do tej listy jednak należałoby dopisać unikanie aktywności fizycznej, mówią medycy.

Kiedy uwzględniono takie czynniki ryzyka poważnej formy COVID-19, jak rasa, wiek i obecność wymienionych wyżej chorób, odkryto, że sam brak ćwiczeń oznaczał ponad dwa razy wyższe ryzyko hospitalizacji pacjentów z koronawirusem w porównaniu do chorych poświęcających na aktywność fizyczną 150 minut tygodniowo. Co więcej, ci pierwsi byli też o 73 proc. bardziej narażeni na konieczność intensywnej opieki i 2,5 razy bardziej narażeni na śmierć z powodu infekcji. Ustalono też, że jakikolwiek regularny wysiłek zmniejszał prawdopodobieństwo przyjęcia do szpitala z powodu koronawirusa i śmierci w wyniku infekcji nim.
Warto zauważyć, że konsekwentna nieaktywność była silniejszym czynnikiem ryzyka poważnych następstw COVID-19 niż jakiekolwiek schorzenia i czynniki ryzyka zidentyfikowane przez medyków, z wyjątkiem wieku i historii przeszczepu narządu. W rzeczywistości brak wysiłku był najsilniejszym czynnikiem ryzyka we wszystkich wynikach, w porównaniu z paleniem papierosów, otyłością, cukrzycą, chorobami układu krążenia i rakiem - mówią uczeni. Ich zdaniem, warto promować wysiłek fizyczny jako sposób na ochronę przed cięższą formą COVID-19 i komplikacjami z powodu tej choroby.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć