Strona głównaChorobyKoronawirus: infekcja może wywoływać chorobę Parkinsona

Koronawirus: infekcja może wywoływać chorobę Parkinsona

Zakażenie koronawirusem może powodować dolegliwości neurologiczne, w tym chorobę Parkinsona, obawiają się medycy.
Koronawirus: infekcja może wywoływać chorobę Parkinsona
Pięć lat po epidemii tzw. grypy hiszpanki w 1918 roku odnotowano trzykrotny wzrost wskaźnika zachorowań na chorobę Parkinsona. Według uczonych podobna ‘cicha fala' chorób neurologicznych może nastąpić także w wyniku pandemii Covid-19.

Obecnie mamy świadomość pewnych krótkoterminowych efektów Covid-19, ale nie znamy dalekosiężnych skutków tej infekcji. Choroba może powodować neurologiczne symptomy, takie jak utrata węchu i smaku. Jednak medycy obwiają się szkód, jakie może czynić w mózgu. Mogą one prowadzić do poważnych zaburzeń, w tym choroby Parkinsona.

Jedną z przyczyn choroby Parkinsona jest stan zapalny. Koronawirus zaś sprzyja jego rozwojowi. Kiedy powstaje w mózgu, ‘uruchamia' serię zdarzeń, co może prowadzić do .

Proces opisany przez uczonych nazwywany jest ‘teorią dwu uderzeń' (‘two-hit hypothesis'). Najpierw coś, np. wirus, wywołuje w mózgu, następnie jakiś inny czynnik stanowi przyczynę dalszych uszkodzeń. Ostatecznie natomiast rozwija się choroba Parkinsona.

Obecne dane pokazują, że w znajdują się ‘wyzwalacze' choroby Parkinsona. Eksperci jednak mówią, że jest za wcześnie, by szacować, u ilu ludzi, którzy przeszli Covid-19, rozwinie się choroba Parkinsona.

W przypadku pacjentów z Parkinsonem takie zaburzenia, jak utrata węchu mogą wystąpić na 10 lat przed innymi symptomami. Obecnie badacze pracują nad narzędziem przesiewowym sprawdzającym węch. Poddawani tym testom mają być ludzie po pięćdziesiątce. Dzięki temu będzie można szybko ‘wyłapać' oznaki zagrożenia chorobą Parkinsona. Wczesna diagnoza pozwoli na podjęcie działań, które mogą powstrzymać wymieranie kmórek mózgowych.

Na całym świecie na chorobę Parkinsona chpruje 6 milionów ludzi, a w ciągu najbliższych dwóch dekad liczba ta podwoi się. Fala zachorowań spowodowana Covid-19 może mieć bardzo poważne społeczne i ekonomiczne konsekwencje, ostrzegają uczeni.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy