Strona głównaChorobyKoronawirus: jak COVID-19 wpływa na mózg

Koronawirus: jak COVID-19 wpływa na mózg

Coraz więcej mamy dowodów na to, że osoby z COVID-19 cierpią z powodu zaburzeń poznawczych, takich jak „mgła umysłowa" i zmęczenie.
Koronawirus: jak COVID-19 wpływa na mózg [fot. fernando zhiminaicela from Pixabay]
Wirus niekorzystnie oddziałuje na mózg. W badaniach na myszach odkryto, że jedno z białek wirusa może przekroczyć barierę krew-mózg.

Chodzi o białko S1, które decyduje, do jakich komórek wirus może się dostać. Szkodliwy jest nie tylko sam wirus - jak wyjaśniają eksperci - ale też białka wiążące, takie jak S1, zwykle same powodują uszkodzenia, ponieważ oddzielają się i wywołują .

Silny stan zapalny wywołany infekcją COVID-19 nazywany jest burzą cytokin. Układ odpornościowy, rozpoznając wirusa i jego białka, przesadnie reaguje, próbując zabić atakujące patogeny. Zarażona osoba doświadcza mgły umysłowej, i innych problemów poznawczych.

Wcześniej takie reakcje organizmu odnotownano przy infekcjach wirusem HIV. Według ekspertów, wspomniane białko w SARS-CoV2 działa podobnie jak jedno z białek . Łatwo wiążą się z innymi receptorami i przekraczają barierę krew-mózg.
Wiemy, że kiedy zarazisz się COVID, masz problemy z oddychaniem, a to dlatego, że wirus atakuje płuca, jednak dostaje się on też do ośrodków oddechowych mózgu i również tu wywołuje problemy - mówi prof. William A. Banks z University of Washington School of Medicine.
Eksperymenty pokazały, że przemieszczanie się S1 było szybsze w opuszce węchowej i nerkach samców niż samic. Może to też wyjaśniać zwiększoną zwiększoną podatność mężczyzn na cięższe następstwa COVID-19.

Nie można lekceważyć wirusa, ostrzegają uczeni. - Wiele skutków, jakie wywołuje nowy koronawirus, może być nasilonych lub utrwalonych. SARS-CoV2 dostający się do mózgu, może sprawić, że skutki infekcji mogą trwać bardzo długo - wskazuje prof. Banks.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy