Strona głównaChorobyKoronawirus: już oddychanie i mówienie może rozprzestrzeniać COVID-19

Koronawirus: już oddychanie i mówienie może rozprzestrzeniać COVID-19

Wiadomo, że nowy koronawirus, tj. SARS-CoV-2, rozprzestrzenia się drogą kropelkową i najwyższe ryzyko innfekcji jest przy przebywaniu w pobliżu kichającej czy kaszlącej osoby chorej. Okazuje się jednak, że już mówienie i oddychanie skutkuje rozprzestrzenianiem wirusa.
Oddychanie i mówienie może rozprzestrzeniać COVID-19
Nowe badania pokazują, że normalne oddychanie i mówienie przez niewykazujące objawów osoby skutkuje obecnością w powietrzu małych kropelek z zawartością wirusa. Dlatego - apelują eksperci - tak istotne jest zachowanie fizycznego dystansu między ludźmi.

Jak stwierdzili uczeni z National Academy of Sciences (NAS), nawet przy ograniczonych badaniach odkryto obecność wirusa w powietrzu w wniku normalnego oddychania.

Cząsteczki aerozolu z zawartością nowego koronawirusa są tak małe, że pozostają w powietrzu przez stosunkowo długi czas, zanim grawitacja ściągnie je na ziemię. Pozwala to na ich transport na większe odległości. Odkryto, że cząstki o średnicy 1-3 μm pozostawały zawieszone w powietrzu prawie bez końca, cząstki o wielkości 10 μm unosiły się w powietrzu przez 17 minut, a o wielkości 20 μm 4 minuty. Ostatnie badanie laboratoryjne wykazało, że wirus pozostający w kroplach aerozolu może pozostawać żywotny i zakaźny przez wiele godzin (przez cały trzygodzinny czas trwania badania), a na powierzchniach nawet przez kilka dni.

Możliwe jest, że wiszące w powietrzu aerozolowe krople z koronawirusem mogą zainfekować kogoś, kto przechodzi w danej przestrzeni, chociaż - jak podkreślają eksperci - koronawirus nie jest tak zakaźny jak odra czy .

Jak długo koronawirus utrzymuje się w powietrzu, zależy od kilku czynników, w tym od tego, ile osoba zarażona wydala podczas oddychania lub rozmowy, a także od jakości powietrza. Jeśli aerozol z wirusem znajdzie się w pomieszczeniu bez dobrej wentylacji, istnieje dłuższe zagrożenie jego wdychania, jeśli zaś znajdzie się na zewnątrz, wiatr prawdopodobnie go rozproszy, wyjaśniają uczeni.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy