Strona głównaChorobyKoronawirus: korzystasz z publicznej toalety? Noś maskę.

Koronawirus: korzystasz z publicznej toalety? Noś maskę.

Badacze z Uniwersyteu Yangzhou w Chinach ostrzegają: kiedy korzystasz z publicznej łazienki, noś maskę. Spłukiwanie toalet może uwalniać chmurę aerozolu z wirusami, które potencjalnie można wdychać.
Koronawirus: korzystasz z publicznej toalety? Noś maskę. [fot. Klaus Hausmann from Pixabay]
Eksperymenty wyraźnie pokazują, że toalety publiczne mogą być niebezpiecznymi miejscami potencjalnego zakażenia wirusami, szczególnie w czasie pandemii . Możliwe jest przenoszenie z kału i moczu, stąd trzeba zachować środki bezpieczeństwa.
Zastosowaliśmy metodę obliczeniowej dynamiki płynów, aby opracowasć model ruchu cząstek, który zachodzi podczas spłukiwania - mówi Xiangdong Liu, współautor badań. Okazało się, że podczas tej czynności uwalniane są duże ilości cząstek aerozolu, których trajektorię monitorowano. Obliczono, że ponad 57 proc. cząstek wydostaje się z pisuaru. Kiedy mężczyźni używają pisuarów w publicznej toalecie, cząsteczki mogą dotrzeć do powierzchni ich uda w ciągu 5,5 sekundy, a dotarcie ich wyżej zajmuje 35 sekund.
Takie wyniki pokazują, że rozprzestrzenianie się bakterii i wirusów jest znaczne. Noszenie powinno być obowiązkowe w publicznych toaletach podczas pandemii, a także pilnie potrzebne są rozwiazania ograniczajace dyfuzję aerozoli, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19. Eksperci dodają, że pisuary są używane częściej na gęsto zaludnionych obszarach i cząsteczki z nich przemieszczają się szybciej i dalej, co stanowi poważne wyzwanie dla zdrowia publicznego.

O badaniach napisano w magazynie Physics of Fluids.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy