Strona głównaChorobyKoronawirus: maski niezbędne, by uchronić się przed zakażeniem

Koronawirus: maski niezbędne, by uchronić się przed zakażeniem

Badanie przeprowadzone przez zespół naukowców kierowanych przez profesora z Texas A&M University wykazało, że zakrywanie twarzy maską znacznie zmniejsza ryzyko zarażenia wirusem COVID-19.
Koronawirus: maski niezbędne, by uchronić się przed zakażeniem [fot. Orna Wachman z Pixabay]
Uczeni sprawdzili poziom zagrożenia infekcją COVID-19 i to, w jaki sposób wirus jest przenoszony z osoby na osobę. Biorąc pod uwagę procedury łagodzące reżim sanitarny w Chinach, we Włoszech i w Nowym Jorku, naukowcy odkryli, że noszenie zmniejszyło liczbę infekcji o ponad 78 tysięcy we Włoszech od 6 kwietnia do 9 maja oraz o ponad 66 tysiecy w Nowym Jorku od 17 kwietnia do 9 maja.

Nasze wyniki jasno pokazują, że transmisja w powietrzu przez aerozole oddechowe stanowi główną drogę rozprzestrzeniania się ", wskazuje Renyi Zhang, główny autor badań. „Analizując trendy pandemiczne przy braku zakrywania twarzy za pomocą metody statystycznej i prognozy trendu, obliczyliśmy, że dzięki maskom zakrywającym twarz w nieco ponad miesiąc w Nowym Jorku udało się zapobiec ponad 66 tysiącom infekcji. Noszenie maski na twarz w miejscach publicznych odpowiada najskuteczniejszym sposobom zapobiegania przenoszeniu infekcji między ludźmi", dodaje prof. Zhang.

Ta niedroga praktyka, łacznie z dystansem społecznym i innymi procedurami, jest najbardziej prawdopodobną szansą na powstrzymanie pandemii COVID-19 - wyjaśnia prof. Zhang.

Nasza badania sugerują, że problemy z zahamowaniem rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19 na całym świecie w dużej mierze wynika z nierozpoznania znaczenia przenoszenia się w powietrzu - wskazuje prof. Mario Molina z University of California-San Diego - trzeba kontynuować zachowanie dystansu społecznego i mycie rąk, ale to nie wystarcza do ochrony. Noszenie masek wraz z praktykowaniem higieny dłoni i zachowaniem odległości od innych ludzi znacznie zmniejszą szanse na zarażenie wirusem COVID-19.

Wyniki badań są dostępne w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 17:41:29, 23-07-2020 Pradlo

  Kupiłam maseczki z bawełny a od wewnątrz jedwab wiskozowy. Bardzo dobrze leżą i jest oddychająca ta dzianina. Chodząc na zakupy nie odczuwam bardzo cięzaru noszenia maseczek. Jednym słowem dobrze w nich oddychac
  https://pradlo.pl/69-uniwersalna-ochronna-maseczka-wielokrotnego-uzytku

  dobrze się oddycha i człowiek się nie męczy.
  ... zobacz więcej
 • 18:16:15, 13-10-2020 nannie75

  Szkoda, że wciąż tyle osób ma to gdzieś...
 • 10:22:12, 14-10-2020 Marylaa

  Opory przed noszeniem maseczek są. A przecież zalecane jest zakrywanie ust i nosa. Ale nie ma informacji, że to musi być maseczka. Dużo lepiej sprawdza się przyłbica. Na https://24medyczny.pl/kategoria-prod...-chirurgiczne/ jest duży wybór i są też regulowane. A taka przyłbica jest dużo wygodniejsza i moim zdaniem nawet lepsza od maseczki, bo nie ogranicza oddychanie.
  ... zobacz więcej
 • 18:30:26, 01-11-2020 niczka123

  tak, maski są niezbędne, a do siebie dodałabym jeszcze regularne pomiary temperatury, sama używam termometru firmy diagnostic ze sklepu diagnsis.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
 • Umierać po ludzku
 • EWST.pl
 • eGospodarka.pl
 • Oferty pracy