Strona głównaChorobyKoronawirus: najlepszy materiał na maski domowej roboty

Koronawirus: najlepszy materiał na maski domowej roboty

Profesjonalnych masek jest relatywnie niewiele, a ciągle wszyscy muszą zakrywać usta i nos w miejscach publicznych. Jak czytamy w magazynie w ACS Nano, najlepszy materiał na samodzielne uszycie masek to połączenie bawełny z naturalnym jedwabiem lub szyfonem - może skutecznie odfiltrować cząsteczki aerozolu.
Koronawirus: najlepszy materiał na maski domowej roboty [fot. Gabriele Lässer from Pixabay]
Uważa się, że , nowy koronawirus, który powoduje , rozprzestrzenia się głównie poprzez krople śliny, gdy zarażona osoba kaszle, kicha, mówi lub po prostu oddycha. Zakres rozmiarów tych kropelek jest duży, ale te najmniejsze mogą łatwo przedostać się przez otwory między niektórymi włóknami tkaniny, maski z różnych materiałów mogą więc nie stanowić odpowiedniej ochrony. Dlatego uczeni z University of Chicago zbadać jak rożne tkaniny filtrują aerozole o cząteczkach o podobnejs wielkości do kropelek oddechowych.

Badacze przygotowali aerozol o cząstkach o średnicy od 10 nm do 6 μm. Wiatrak wydmuchiwał aerozol na różne próbki materiału z szybkością przepływu powietrza odpowiadającą oddychaniu osoby pozostającej w spoczynku. Następnie zmierzono ilość i rozmiar cząstek w powietrzu przed i po przejściu przez materiał. Jedna warstwa ciasno tkanego prześcieradła z bawełny w połączeniu z dwiema warstwami szyfonu ze spandeksu poliestrowego (tkaniny często stosowanej do szycia sukni wieczorowych) - odfiltrowała najwięcej cząstek aerozolu (80-99 proc., w zależności od wielkości cząstek), osiągając wyniki zbliżone do profesjonalnych masek N95. Zastąpienie szyfonu naturalnym jedwabiem lub flanelą, czy też po prostu użycie bawełnianej kołdry z bawełny i poliestru dało podobne wyniki. Naukowcy zwracają uwagę, że ciasno tkane tkaniny, takie jak bawełna, mogą działać niczym mechaniczna bariera dla cząstek, natomiast tkaniny utrzymujące ładunek elektrostatyczny, takie jak niektóre rodzaje szyfonu i naturalnego jedwabiu, służą jako osłona elektrostatyczna. Istotne znaczenie dla skuteczności maski ma też odpowiednie jej dopasowanie.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy