Strona głównaChorobyKoronawirus: niska wilgotność powietrza sprzyja rozprzestrzenianiu się Covid-19

Koronawirus: niska wilgotność powietrza sprzyja rozprzestrzenianiu się Covid-19

Istnieje związek między niższą wilgotnością i wzrostem przenoszenia wirusa przez ludzi, mówią australijscy badacze i przypominają, że noszenie masek pomaga zmniejszyć rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa.
Koronawirus: niska wilgotność powietrza sprzyja rozprzestrzenianiu się Covid-19 [fot. fernando zhiminaicela from Pixabay]
Im suchsze powietrze tym silniejsza transmisja wirusa wśród ludzi, mówią uczeni z Uniwersytetu w Sydney.

Odkryto, że zmniejszona wilgotność w kilku różnych regionach Sydney jest powiązana ze zwiększoną liczbą przypadków zachorowań na Covid 19. Podona relacja nie miała miejsca w odniesieniu innych czynników pogodowych, w tym do opadów deszczu, temperatury i wiatru.

Wydaje się, że suche powietrze sprzyja rozprzestrzenianiu się Covid-19, a to oznacza, że siła rozprzestrzeniania się nowego zmienia się sezonowo. Oszacowano, że spadek wilgotności względnej o jeden procent przekłada się na zwiększenie liczby przypadków SARS-CoV-2 o 7-8 proc.

Dzieje się tak dlatego, że kiedy zmniejsza się wilgotność powietrza, to aerozol z zawartością (pochodzący z naszego kaszlu czy kichnia) może dłużej pozostawać zawieszony w powietrzu. To zwiększa narażenie innych ludzi. Kiedy powietrze jest wilgotne, aerozole są większe i cięższe, więc szybciej spadają i osadzają się na podłożu.

Odkrycia potwierdzają potrzebę noszenia przez ludzi masek - pomagają zapobiec wydostawaniu się zakaźnych aerozoli do powietrza, ograniczając ryzyko , mówią uczeni.

Dotychczas na całym świecie na Covid-19 zachorowało 22,6 milionów ludzi, 14,5 mln pacjentów wyzdrowiało, zmarły zaś 792 tysiące.

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy