Strona głównaChorobyKoronawirus: pacjenci mogą zarażać przez ponad tydzień po ustąpieniu objawów

Koronawirus: pacjenci mogą zarażać przez ponad tydzień po ustąpieniu objawów

W nowym badaiu odkryto, że połowa pacjentów z łagodną formą COVID-19 ciągle była zakażona koronawirusem przez okres do ośmiu dni po ustąpieniu objawów, co oznacza, że przez ten czas mogła jeszcze zarażać inne osoby.
Chińscy medycy opublikowali w swoje obserwacje dotyczące czasu zakażenia pacjentów. Opisali przypadki 16 chorych z COVID-19, ktorzy byli leczeni w Pekinie i wyzdrowieli. Średnia wieku badanych wynosiła 35,5 lat.

Lekarze zebrali próbki z wymazów z gardła pobieranych od wszystkich pacjentów co drugi dzień i poddawali je analizie. Pacjenci zostali wypisani ze po szpitala ustaniu objawów choroby i potwierdzeniu negatywnego statusu wirusowego przez co najmniej dwa kolejne testy łańcuchowej reakcji polimerazy (polymerase chain reaction, PCR).

„Najistotniejszym odkryciem w naszym badaniu jest to, że połowa pacjentów wciąż emitowała cząstki wirusa, także po ustąpieniu objawów", powiedział dr Lokesh Sharma, z Yale School of Medicine. „Cięższe infekcje mogą mieć nawet dłuższy czas utrzymywania się wirusa", dodał.

Główne u tych pacjentów obejmowały: gorączkę, kaszel, ból gardła oraz trudności w oddychaniu, czyli duszności. Pacjenci byli leczeni różnymi lekami.

Czas od zakażenia do wystąpienia objawów wynosił pięć dni u niemal wszystkich pacjentów (poza jednym). Średni okres trwania objawów trwał osiem dni, natomiast okres możliwości zarażania innych ludzi przez pacjenta po zakończeniu objawów wynosił od jednego do ośmiu dni.

„Jeśli miałeś/aś łagodne objawy zaburzeń działania układu oddechowego z powodu i przebywałeś/aś w domu, aby nie zarażać ludzi, przedłuż swoją kwarantannę na kolejne dwa tygodnie po wyzdrowieniu, aby mieć pewność, że nie zarażasz innych", zaleca prof. Lixin Xie z Chinese PLA General Hospital, Pekin. „Pacjenci z COVID-19 mogą być zakaźni nawet po wyleczeniu symptomów, więc trzeba traktować osoby bez objawów czy niedawno wyleczone tak ostrożnie, jak pacjentów objawowych", ostrzegają uczeni.

Badacze wskazali, że wszyscy ci pacjenci mieli łagodnie formy infekcji i wyzdrowiali z choroby, zaś badanie objęło niewielką liczbę chorych. Zaznaczyli, że nie jest jasne, czy podobne wyniki zostałyby uzyskane u innych, np. u osób starszych, osób z osłabionym , czy pacjentów poddanych terapii immunosupresyjnej. Potrzebne są dalsze badania, zaznaczają autorzy.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć