Strona głównaChorobyKoronawirus: palenie papierosów pogarsza Covid-19

Koronawirus: palenie papierosów pogarsza Covid-19

Wykorzystując model tkanki dróg oddechowych wytworzony z ludzkich komórek macierzystych, naukowcy odtworzyli to, co dzieje się, gdy drogi oddechowe palacza są zakażone SARS-CoV-2.
Koronawirus: palenie papierosów pogarsza Covid-19 [fot. Gregory Waddell from Pixabay]
Od początku pandemii stawiano pytania dotyczące związku między a Covid-19. Wiosną Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że nie dysponujemy wystarczającymi informacjami, aby potwierdzić jakikolwiek związek między paleniem papierosów i zapobieganiem bądź leczeniem .

W nowym badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie Kalifornijskim sprawdzono oddziaływanie zakażenia SARS-CoV-2 na poziomie komórkowym i molekularnym w ludzkich tkankach.

Uczeni wyhodowali ludzkie tkanki dróg oddechowych i odtwarzyli sposób ich funkcjonowania u ludzi. Drogi oddechowe nie tylko przenoszą powietrze wdychane przez nos i usta do płuc, ale działają też jako pierwsza linia obrony organizmu przed unoszącymi się w powietrzu patogenami, w tym wirusami.

W ramach testów wystawiono część komórek dróg oddechowych na działanie dymu papierosowego przez trzy minuty w ciągu kolejnych czterech dni. Następnie wszystkie tkanki zainfekowano . Jak się okazało, w tkankach narażonych na dym infekcji uległo dwa do trzech razy więcej komórek w porównaniu z modelem, który nie eksponowano na dym papierosowy.

Ogólnie rzecz ujmując, palenie prowadzi do cięższej infekcji. - Jeśli pomyślisz o drogach oddechowych jak o wysokich murach, które chronią zamek, palenie papierosów jest jak tworzenie dziur w tych ścianach. Palenie osłabia naturalne mechanizmy obronne, a to pozwala wirusowi ‘zadomowić się' - wyjaśnia prof. Brigitte Gomperts, współautorka badań.

Raport opublikowano w Cell Stem Cell.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy