Strona głównaChorobyKoronawirus: samotność z powodu lockdownu szczególnie uderza w seniorów

Koronawirus: samotność z powodu lockdownu szczególnie uderza w seniorów

Samotność związana z lockdownem z powodu pandemii skutkuje nasilonymi objawami depresji u seniorów.
Koronawirus: samotność z powodu lockdownu szczególnie uderza w seniorów
Wśród osób w wieku powyżej 50 lat zamknięcie spowodowane COVID-19 wiąże się z nasileniem i innych objawów zaburzeń .

Samotność okazała się kluczowym czynnikiem związanym z pogarszaniem się objawów depresji i u ponad 3 tysięcy osób po pięćdziesiątce, które wzięły udział w badaniu.

Eksperci z University of Exeter i King's College London odkryli, że lockdown nie wspierał zdrowia badanych. Problemom psychicznym sprzyjało m. in. bycie na emeryturze oraz płeć żeńska. Ponadto zmniejszenie aktywności fizycznej od początku pandemii wiązało się z nasileniem objawów depresji i lęku.
Jeszcze przed pandemią i niska aktywność fizyczna były ogromnym problemem w społeczeństwie, zwłaszcza wśród osób starszych. Nasze badanie umożliwiło porównanie objawów zdrowia psychicznego w dużej grupie osób w wieku ponad 50 lat przed pandemią COVID-19 i w jej trakcie. Okazało się, że w okresie lockdownu samotność i ograniczona aktywność fizyczna oznaczała większą ilość objawów złego stanu zdrowia psychicznego, zwłaszcza depresji. Teraz kluczowe znaczenie ma wykorzystanie tych danych, by znaleźć nowe sposoby ograniczenia ryzyka zaburzeń zdrowia psychicznego podczas pandemii - mówi dr Byron Creese z University of Exeter Medical School.
Przed pandemią osoby samotne w ciągu dwóch tygodni zgłaszały średnio dwa objawy depresji przez co najmniej kilka dni. Podczas lockdownu ludzi samotni deklarowali albo wzrost częstości symptomów depresyjnych, albo pojawienie się nowych objawów w takim samym okresie. U ludzi, którzy nie narzekali na samotność, poziom oznak depresji nie zmienił się.
Odkryliśmy powiązania między samotnością i zmniejszeniem aktywności fizycznej a nasileniem problemów zdrowia psychicznego. Znalezienie sposobów na zwiększenie kontaktów z innymi i wzrost aktywności powinno być w naszej mocy. Stworzona przez nas internetowa platforma PROTECT ma pomóc w znalezieniu nowych sposobów angażowania ludzi w ich domach, jednak technologia może być tylko częścią rozwiązania. Trzeba znaleźć nowe metody, aby pomóc ludziom być aktywnymi i zaangażowanymi społecznie, bez względu na to, czy są online, czy nie - wskazuje Zunera Khan, współautorka badań.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 15:37:46, 03-02-2021 Halina Z.

    Gdyby nie to że mogę się jeszcze zobaczyć z moją córką, chyba bym się załamała z samotności. Ten wirus nieźle robi nieporządek wokół nas ale te zakazy to też są z tego że nie każdy przestrzega tego co jest postanowione.....
  • 13:14:16, 21-06-2021 jurko

    Niestety odizolowanie ma ogromny wpływ na psychikę człowieka. Jednak jest pandemia i trzeba na siebie uważać. Ja zrobiłam testy na koronawirusa Warszawa kiedy tylko poczułam pierwsze objawy, aby uchronić wszystkich wokół. Warto, jednak stosować się do restrykcji i zasad.
  • 13:11:02, 10-08-2021 Grażka53

    Znam wiele osób, w tym młodych ludzi, dla których ta izolacja była nie do zniesienia.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy