Strona głównaChorobyKoronawirus: samotność związana z pandemią zwiększa objawy zaburzeń psychicznych

Koronawirus: samotność związana z pandemią zwiększa objawy zaburzeń psychicznych

Chociaż dystans społeczny ma kluczowe znaczenie dla powstrzymania rozprzestrzeniania się COVID-19, izolacja i towarzysząca jej samotność mogą być bardzo szkodliwe dla osób starszych. Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Bar-Ilan i Uniwersytetu w Hajfie powiązało samotność towarzyszącą kwarantannie wywoływanej COVID-19 z silniejszymi objawami lęku, depresji i traumy u osób starszych.
Koronawirus: samotność związana z pandemią zwiększa objawy zaburzeń psychicznych [fot. Engin Akyurt from Pixabay]
Badacze skoncentrowali się na osobach starszych, które są bardziej zagrożone powikłaniami zdrowotnymi i które pozostają w ściślejszej izolacji niż inne grupy wiekowe. Jak się okazało, wpływ samotności na objawy psychiatryczne był najbardziej wyraźny wśród uczestników czujących się starzej niż wynika to z ich wieku chronologicznego. Jednocześnie uczestnicy, którzy czuli się subiektywnie młodsi niż wynikało to z ich metryki, nie wykazywali żadnych symptomów depresyjnych związanych z .

Sposób, w jaki seniorzy postrzegają starość i własne starzenie się, może być ważniejszy dla radzenia sobie i ich dobrego samopoczucia niż ich chronologiczny wiek", uważa Amit Shrira z Uniwersytetu Bar-Ilan.

Autorzy mówią, że ich odkrycia pokazują, co można zrobić, aby złagodzić emocjonalny ciężar izolacji wśród osób starszych. Według nich, warto zapewnić stałą pomoc seniorom i utrzymywać z nimi regularne kontakty. Częste rozmowy z członkami rodziny, wolontariuszami, czy sąsiadami mogą zapobiec pogłebianiu się samotności. Jak radzi prof. Shrira, same osoby starsze mogą podejmować aktywności, które zmniejsza poczucie izolacji i osłabią rutynę, pomaga w tym m. in. , słuchanie muzyki, rozwiązywanie , , ćwiczenia fizyczne (nawet najlżejsze) i inne zajęcia rekreacyjne.

O badaniach napisano w American Journal of Geriatric Psychiatry.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy