Strona głównaChorobyKoronawirus: wiek nie decyduje o podatności na zakażenie

Koronawirus: wiek nie decyduje o podatności na zakażenie

Naukowcy ocenili, że wiek nie ma wpływu na prawdopodobieństwo zakażenia SARS-CoV-2. Jednakże już rozwój objawów, postęp choroby i wskaźnik śmiertelności zależą od wieku.
Koronawirus: wiek nie decyduje o podatności na zakażenie [fot. Elchinator from Pixabay]
Pandemia spowodowała dużą liczbę zgonów. Choroba szczególnie zagraża seniorom - doświadczają nieproporcjonalnie cięższych objawów i cechują się wyższą śmiertelnością niż ludzie młodsi.

Uczeni z Uniwersytetu Hokkaido wykonali modelowanie danych z Japonii, Hiszpanii i Włoch i pokazali, że podatność na jest niezależna od wieku, natomiast występowanie objawowego Covid-19, siła symptomów i wskaźnik śmiertelności prawdopodobnie zależą od wieku.

Przyczyny wysokiej śmiertelności wśród osób starszych mogą być spowodowane dwoma czynnikami: prawdopodobieństwem zakażenia ze względu na podeszły wiek i ryzykiem ciężkiej postaci choroby również ze względu na zaawansowany wiek. Te czynniki nie są w pełni zrozumiałe w przypadku Covid-19.

Kiedy przeanalizowano dane z Włoch, Hiszpanii i Japonii, odkryto, że pomimo dużej dysproporcji we współczynnikach zachorowalności, rozkład umieralności według wieku był podobny w tych krajach.

Naukowcy opracowali model matematyczny pozwalający obliczyć podatność na zachorowanie w każdej grupie wiekowej w różnych warunkach. Uwzględnili też poziom kontaktów międzyludzkich w każdej grupie wiekowej, a także różne ograniczenia w zakresie aktywności poza domem. Model pokazał, że wiek nie oddziałuje na podatność na zachorowanie, ale był czynnikiem istotnie wpływającym nasilenie symptomów i śmiertelność.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 11:20:01, 06-11-2020 Halina Z.

  Wszystkich to dopada, czekam kiedy to sie skonczy, ten rok naprawde nieciekawy jest....
 • 09:26:53, 17-11-2020 veremiuszk

  "Naukowcy ocenili, że wiek nie ma wpływu na prawdopodobieństwo zakażenia SARS-CoV-2. Jednakże już rozwój objawów, postęp choroby i wskaźnik śmiertelności zależą od wieku."

  To chyba jakiś żart, do takich wniosków musieli dochodzić naukowcy? Mogli mnie zapytać o to na samym początku pandemii powiedziałbym im to samo i nie musieliby tracić czasu na takie rozważania.


  ___________________
  ubezpieczenia zdrowotne dla firm

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Kobiety.net.pl
 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Hospicja.pl
 • Akademia Pełni Życia
 • Oferty pracy