Strona głównaChorobyKoronawirus: wiek nie decyduje o podatności na zakażenie

Koronawirus: wiek nie decyduje o podatności na zakażenie

Naukowcy ocenili, że wiek nie ma wpływu na prawdopodobieństwo zakażenia SARS-CoV-2. Jednakże już rozwój objawów, postęp choroby i wskaźnik śmiertelności zależą od wieku.
Koronawirus: wiek nie decyduje o podatności na zakażenie [fot. Elchinator from Pixabay]
Pandemia spowodowała dużą liczbę zgonów. Choroba szczególnie zagraża seniorom - doświadczają nieproporcjonalnie cięższych objawów i cechują się wyższą śmiertelnością niż ludzie młodsi.

Uczeni z Uniwersytetu Hokkaido wykonali modelowanie danych z Japonii, Hiszpanii i Włoch i pokazali, że podatność na jest niezależna od wieku, natomiast występowanie objawowego Covid-19, siła symptomów i wskaźnik śmiertelności prawdopodobnie zależą od wieku.

Przyczyny wysokiej śmiertelności wśród osób starszych mogą być spowodowane dwoma czynnikami: prawdopodobieństwem zakażenia ze względu na podeszły wiek i ryzykiem ciężkiej postaci choroby również ze względu na zaawansowany wiek. Te czynniki nie są w pełni zrozumiałe w przypadku Covid-19.

Kiedy przeanalizowano dane z Włoch, Hiszpanii i Japonii, odkryto, że pomimo dużej dysproporcji we współczynnikach zachorowalności, rozkład umieralności według wieku był podobny w tych krajach.

Naukowcy opracowali model matematyczny pozwalający obliczyć podatność na zachorowanie w każdej grupie wiekowej w różnych warunkach. Uwzględnili też poziom kontaktów międzyludzkich w każdej grupie wiekowej, a także różne ograniczenia w zakresie aktywności poza domem. Model pokazał, że wiek nie oddziałuje na podatność na zachorowanie, ale był czynnikiem istotnie wpływającym nasilenie symptomów i śmiertelność.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 11:20:01, 06-11-2020 Halina Z.

  Wszystkich to dopada, czekam kiedy to sie skonczy, ten rok naprawde nieciekawy jest....
 • 09:26:53, 17-11-2020 veremiuszk

  "Naukowcy ocenili, że wiek nie ma wpływu na prawdopodobieństwo zakażenia SARS-CoV-2. Jednakże już rozwój objawów, postęp choroby i wskaźnik śmiertelności zależą od wieku."

  To chyba jakiś żart, do takich wniosków musieli dochodzić naukowcy? Mogli mnie zapytać o to na samym początku pandemii powiedziałbym im to samo i nie musieliby tracić czasu na takie rozważania.


  ___________________
  ubezpieczenia zdrowotne dla firm
 • 12:57:31, 18-12-2020 kasandra

  Wiesz, to nie są takie oczywiste sprawy. Ja rozumiem, że sporą część rzeczy da się wyjaśnić "na chłopski rozum", ale pamietaj, że część takich wyjaśnień to po prostu fart, trafienie. W tego typu sytuacjach szczęście nie powinno być czynnikiem. Tak samo jak w temacie karmienia czy ciąży, znasz jakieś oczywiste metody na wspomaganie laktacji? Zobacz na tym blogu https://www.lactosan.pl/elementarz-k...gania-laktacji Niby jest to oczywiste, ale dlaczego nie dać się nad tym zastanowić profesjonalistom?
  ... zobacz więcej
 • 23:07:35, 09-01-2021 arlayash

  Dziękuję, że mi o tym opowiedziałeś
 • 07:46:41, 24-02-2021 Meddeline

  Mija już rok odkąd zamknęli nas "na 2 tygodnie", trochę to śmieszne, a trochę przerażające...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Kobiety.net.pl
 • Umierać po ludzku
 • Oferty pracy