Strona głównaChorobyKoronwirus: depresja u starszych a Covid 19

Koronwirus: depresja u starszych a Covid 19

Osoby starsze, które przed pandemią Covid 19 zmagały się z poważnymi zaburzeniami depresyjnymi, nie doznają wyższego lęku i innych objawów depresji podczas pandemii.
Koronwirus: depresja u starszych a Covid 19 [fot. RitaE from Pixabay]
Dobre wieści płyną z University of California w Los Angeles - seniorzy, którzy walczyli z oporną na leczenie , wykazują odporność na związany z fizycznym dystansem i izolacją.
Sądziliśmy, że ci seniorzy będą bardziej podatni na stres związany z Covid 19, ponieważ z definicji są najbardziej wrażliwą grupą. Okazało się jednak, że starsze osoby z depresją mogą być odporne. Deklarują, że radzenie sobie z przewlekłą depresją nauczyło ich wytrzymałości - mówi psychiatra prof. Helen Lavretsky.
W badaniach wzięły udział osoby w wieku powyżej 60 lat. Na podstawie dwóch przesiewowych kwestionariuszy depresji i lęku, PHQ-9 i PROMIS, nie stwierdzono żadnych zmian w wynikach depresji, lub zagrożenia samobójstwem podczas pandemii.

Ustalono, że:

  • Uczestnicy byli bardziej zaniepokojeni ryzykiem zarażenia się wirusem niż izolacją;
  • Jakkolwiek wszyscy zachowywali fizyczny dystans, większość nie czuła się odizolowana i korzystała z nowych technologii, by kontaktować się z przyjaciółmi i rodziną;
  • Wielu uczestników uznało, że jakkolwiek radzą sobie, jakość ich życia jest niższa i martwią się, że z powodu ciągłego odosobnienia może ucierpić ich ;
Według autorów, ponieważ badani seniorzy od dawna uczą się łagodzić objawy depresji, wszyscy inni mogą się od ich uczyć, jak zmniejszyć stres i niepokój związany z pandemią. Oto kilka strategii radzenia sobie przez uczestników: zachowanie regularnego harmonogramu dnia; odwracanie uwagi od negatywnych emocji poprzez hobby, obowiązki domowe, pracę lub ćwiczenia; praktykowanie uważności, czyli koncentrowanie się na bezpośrednim otoczeniu i potrzebach bez myślenia o tym, co poza teraźniejszością.

Na temat badań można przeczytać w czasopiśmie The American Journal of Geriatric Psychiatry.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy