Strona głównaChorobyKoszmary senne a ryzyko choroby Parkinsona

Koszmary senne a ryzyko choroby Parkinsona

Starsze osoby, które zaczynają doświadczać koszmarów, mogą wykazywać też wczesne objawy choroby Parkinsona.
Koszmary senne a ryzyko choroby Parkinsona [fot. Waldkunst from Pixabay]
Starsi mężczyźni, którzy często zmagają się z nieprzyjemnymi snami, są dwukrotnie bardziej narażeni na diagnozę choroby Parkinsona w późniejszym wieku niż pozostali.

Wcześniejsze odkryto, że osoby z chorobą Parkinsona doświadczają częściej niż ludzie wolni od tej choroby, nie sprawdzano jednak dotychczas, czy nieprzyjemne sny mogą być wskaźnikiem ryzyka Parkinsona.

- Jakkolwiek wczesne zdiagnozowanie choroby Parkinsona może być korzystne dla pacjenta, niewiele jest wskaźników ryzyka, a część z nich wymaga kosztownych badań szpitalnych lub są bardzo powszechne i niespecyficzne, jak np. - mówi dr Abidemi Otaiku z Uniwersytetu w Birmingham.

- Chociaż potrzeba tu dalszych badań, obecność koszmarów może wskazywać, że osoby, które doświadczają zmian w swoich snach w starszym wieku - bez wyraźnego osobnego bodźca - powinny zasięgnąć porady medycznej - wskazuje dr Otaiku.

Przez dwanaście lat monitorowano niemal 4 tysiące starszych mężczyzn. Na początku uczestnicy wypełnili szereg kwestionariuszy, w tym taki dotyczący jakości snu. Odkryto, że badani często doświadczający przykrych snów byli dwukrotnie bardziej narażeni na rozwój choroby w porównaniu z pozostałymi. Większość diagnoz została postawiona w ciągu pierwszych pięciu lat badania. Ludzie często zmagający się z trudnymi snami w tym okresie byli ponad trzykrotnie bardziej narażeni na rozwój .

Istnieje zatem prawdopodobieństwo, że na kilka lat przed wystąpieniem charakterystycznych objawów , w tym drżenia, sztywności i spowolnienia ruchu, ludzie doświadczają nieprzyjemnych snów.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy