Strona głównaChorobyKosztowna grypa

Kosztowna grypa

Bezpośrednie koszty grypy wynoszą co najmniej 43,5 mln złotych rocznie, pośrednie koszty grypy są niemal 20-krotnie wyższe niż koszty bezpośrednie i wynoszą co najmniej 836 mln złotych rocznie – wynika z opracowania firmy Ernst & Young „Grypa i jej koszty”.
jest jedną z najczęściej występujących wirusowych chorób zakaźnych: w dwóch poprzednich sezonach (2010/2011 i 2011/2012) liczba odnotowanych przypadków w Polsce przekroczyła milion. Wiele z tych zachorowań pociągało za sobą powikłania (niekiedy długotrwałe), hospitalizacje, a nawet zgony. Zjawisko o takiej skali stanowi znaczący ciężar dla gospodarki, na który składają się dwie główne kategorie – koszty bezpośrednie (wydatki gospodarstw domowych i NFZ na leczenie, badania i hospitalizacje) oraz koszty pośrednie (strata dla całej gospodarki wynikająca z niższego poziomu PKB z powodu choroby i jej powikłań).

Bezpośrednie koszty grypy wynoszą co najmniej 43,5 mln złotych rocznie. Kwota ta obejmuje wydatki NFZ i gospodarstw domowych na leczenie grypy, najczęstszych jej powikłań (choroby dróg oddechowych), szacunkową wycenę świadczeń NFZ w ramach podstawowej opieki zdrowotnej oraz wycenę przeciętnego koszyka przeciwko objawom grypy, za które w ogromnej większości płacą pacjenci.

fot. NIZP-PZH
 
Strony : 1 2

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Wynik dodawania (tylko niezalogowani):

SZEŚĆ + SZEŚĆ =

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X