Strona głównaChorobyKrwiak a ryzyko demencji

Krwiak a ryzyko demencji

Duży rozmiar i lokalizacja krwiaka mogą zwiększać ryzyko demencji w przypadku krwotoku śródmózgowego wywołanego pęknięciem naczynia krwionośnego w mózgu.
Krwiak a ryzyko demencji [fot. aziz enn from Pixabay]
Krwotok śródmózgowy stanowi około 15 procent wszystkich i odpowiada za około 50 procent zgonów związanych z udarem oraz na całym świecie. Po takim krwotoku często ma miejsce postępujący , ale czynniki na to wpływające są mało znane.

Medycy z Massachusetts General Hospital w Bostonie przez kilka lat monitorowali zdrowie 738 pacjentów (w średnim wieku około 74 lat), którzy nie mieli historii problemów poznawczych demencji, ale przeszli krwotok śródmózgowy.

U 19 proc. pacjentów zdiagnozowano demencję w ciągu pół roku od krwotoku, a u niemal tylu samo kolejnych - po sześciu miesiącach od zdarzenia. Większy rozmiar krwiaka i umiejscowienie w mózgu miały najsilniejszy związek z szybkim rozwojem po krwotoku. Poziom wykształcenia, nastrój i nasilenie zaburzeń tkanki istoty białej wiązały się z wystąpieniem otępienia opóźnionego (tj. po sześciu miesiącach).
Odkrycia mają bezpośrednie znaczenie kliniczne dla pracowników służby zdrowia i pacjentów, którzy doświadczyli krwotoku śródmózgowego. Zakładając powtórzenie naszych ustaleń w przyszłych badaniach, odpowiednia informacja o ryzyku pogorszenia funkcji poznawczych będzie stanowić istotną kwestię dla lekarzy, pacjentów oraz ich rodzin i opiekunów - mówią autorzy badań.
Badanie opublikowano w czasopiśmie JAMA Neurology.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy