Strona głównaChorobyKrzywy penis oznacza wyższe ryzyko raka?

Krzywy penis oznacza wyższe ryzyko raka?

Nowe badanie wskazuje, że mężczyźni, którzy mają zakrzywione penisy, cechują się większym ryzykiem zachorowania na różne formy raka niż ci panowie, których członki są całkowicie proste.
Krzywy penis oznacza wyższe ryzyko raka? [fot. Kateryna_Kon - Fotolia.com] Uczeni przeanalizowalio dane ponad 1,5 miliona mężczyzn i odkryli istotny związek między chorobą Peyroniego (włóknistym stwardnieniem penisa objawiającym się u dorosłych mężczyzn skrzywieniem członka) i nowotworami , , czy .

Choroba Peyroniego jest diagnozowana, gdy miejsce ma zwłóknienie osłonki ciał jamistych, które powoduje skrzywienie prącia podczas wzwodu. W niektórych przypadkach może być to bolesne, a nawet powodować .

Jakkolwiek samo zwłóknienie nie jest rakotworcze, choroba oznacza wyższe ryzyko rozwoju nowotworów, szczególnie tych urologicznych, ostrzegają badacze z Baylor College of Medicine w Houston w Teksasie.

Po przeanalizowaniu danych, naukowcy odkryli, że mężczyźni z chorobą Peyroniego mieli o 40 proc. zwiększone ryzyko raka jąder. To nie wszystko, pacjenci ci cechowli się 29 proc. wyższym prawdopodobieństwem zachorowania na czerniaka i o 40 proc. wyższym ryzykiem raka żołądka.
Autorzy zaznaczają, że lekka krzywizna penisa może być normalna, jednak znaczne skrzywienie zwykle oznacza chorobę.

Chociaż zwłóknienie prącia jest najczęstsze u dojrzalszych mężczyzn, szczególnie w wieku 40 - 60 lat, młodsi panowie mogą również zachorować. Wśród czynników ryzyka wymienia się uszkodzenie penisa i genetykę. Wobec uzyskanych wyników, można sądzić, że występowanie choroby Peyroniego w rodzinie może oznaczać jednocześnie genetyczne predyspozycje do nowotworów urologicznych.

Jak podaje Mayo Clinic, objawy choroby Peyroniego obejmują: tworzenie się pod skórą penisa tkanki bliznowatej wyczuwanej jako płaskie grudki lub nagromadzenie twardej tkanki, znaczne skrzywienie penisa w jakimkolwiek kierunku, wgnicenie lub zwężenie się członka w określonym miejscu, problemy z erekcją, skurczenie się penisa oraz ból (nie tylko podczas erekcji).

Wyniki badań opublikowano w magazynie Fertility and Sterility.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 02:32:01, 15-10-2020 asmusz

    Skrzywienie prącia w wyniku Choroby Peyroniego możnzyć metodą ESWT https://centrum-kore.pl/choroba-peyroniego-leczenie-eswt/

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy