Strona głównaChorobyKurkuma chroni przed rakiem żołądka

Kurkuma chroni przed rakiem żołądka

Kurkumina, czyli ekstrakt z kurkumy stosowany zwykle jako przyprawa poprawiająca smak i zmieniająca kolor potrawy, ma także właściwości prozdrowotne. Z badań wynika, że może zapobiec nowtworom układu pokarmowego, w tym nowotworowi żołądka.
Kurkuma chroni przed rakiem żołądka [Fot. monticellllo - Fotolia.com]
Brazylijscy badacze przyjrzeli się efektom stosowania i innych związków bioaktywnych i ustalili, że może ona pomóc w zapobieganiu lub zwalczaniu .

Rak żołądka to piąty najczęstszy na świecie nowotwór. Co roku zapada na tę chorobę około miliona ludzi, a około 700 tysięcy umiera. Ta forma choroby jest najpowszechniejsza w krajach rozwijających się. Najczęstszą przyczyną jego powstawania jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori, która odpowiada za ponad 60 proc. przypadków. Poza tym najczęstszymi czynnikami choroby są: palenie papierosów, niewłaściwa dieta i .

Autorzy przeanalizowali wyniki kilku badań, w ramach których sprawdzano działanie składników odżywczych i związków bioaktywnych, które miały potencjał zapobiegania nowotworowi żołądka i jego leczenia. Okazało się, że kurkumina, cholekalcyferol (witamina D3), (flawonoid o silnym działaniu przeciwutleniającym) oraz kwercetyna (również flawonoid) - mogą uchronić przed rozwojem raka żołądka, a także zwalczać tę chorobę, gdy się pojawi. Jak wyjaśniają eksperci, wspomniane substancje są naturalnymi regulatorami aktywności histonów, białek obecnych w jądrach komórek i niezbędnych dla budowy DNA.

Naukowcy odkryli, że komórki pacjentów z rakiem żołądka wykazują zmiany ekspresji białek histonowych, które wpływają na strukturę i integralność genomu. Tymczasem związki takie, jak kurkumina, cholekalcyferol, resweratrol, kwercetyna, garcyna i maślan sodu mogą wywoływać aktywację lub represję genów mających wpływ w rozwój raka żołądka, powodując przyspieszenie lub hamowanie acetylacji histonów. Szczególnie efektywna jest tu kurkumina, która może powstrzymywać namnażanie się komórek nowotworowych i powadzić do ich śmierci.

O badaniach napisano w magazynie Epigenomics:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy