Strona głównaChorobyKurkuma może pomóc chorym na jaskrę

Kurkuma może pomóc chorym na jaskrę

Krople do oczu zawierające pochodną kurkumy zmniejszają utratę komórek siatkówki u szczurów. Ma to szczególne znaczenie, ponieważ niszczenie tych właśnie komórek jest wczesnym objawem jaskry.
Kurkuma może pomóc chorym na jaskrę [fot. Steve Buissinne z Pixabay]
Badacze z University College London zapowiadają, że krople do oczu z zawartością składników mogą być skutecznym sposobem na powstrzymanie rozwoju .

Naukowcy opisali nową metodę dostarczania kurkuminy, substancji znajdującej się w kurkumie, słynnej żółtej przyprawie. Będzie można ją dostarczyć bezpośrednio do oka za pomocą kropli do oczu, przezwyciężając problem słabej rozpuszczalności tej substancji.

- Kurkumina to świetny związek, który okazał się obiecujący w wykrywaniu i leczeniu neurodegeneracji związanej z licznymi chorobami oczu i mózgu, od jaskry po , więc możliwość jej łatwego podawania w postaci kropli do oczu może pomóc milionom ludzi - mówi prof. Francesca Cordeiro, współautorka badań.

Jaskra to grupa chorób oczu dotycząca ponad 60 milionów ludzi na całym świecie, która w jednym na dziesięć przypadków prowadzi do nieodwracalnej ślepoty. Stan ten obejmuje głównie utratę komórek zwojowych siatkówki, rodzaju neuronów znajdujących się w pobliżu powierzchni siatkówki. Dotychczas wczesne powstrzymanie utraty tych komórek nie było możliwe, zaznaczają eksperci.

Wcześniej wykazano, że kurkumina chroni komórki zwojowe siatkówki po podaniu doustnym. Taka forma jej stosowania nie była jednak najbardziej efektywna, ponieważ kurkumina ma słabą rozpuszczalność, więc nie wchłania się łatwo do krwiobiegu i trzeba by było przyjmować duże ilości tabletek, a to z kolei mogłoby wywoływać niekorzystne skutki uboczne ze strony przewodu pokarmowego.

Po podawaniu szczurom kropli do oczu dwa razy dziennie przez trzy tygodnie, utrata komórek zwojowych siatkówki była znacznie zmniejszona w porównaniu ze zwierzętami z grupy kontrolnej, zaś leczenie okazało się dobrze tolerowane i nie odnotowano oznak podrażnienia oczu lub stanu zapalnego.

Znalazłszy skuteczny sposób na dostarczanie kurkuminy, naukowcy mają nadzieję, że będzie można to również wykorzystać do diagnozowania choroby Alzheimera. Jak się okazuje, kurkumina wiąże się ze złogami białka beta amyloidu charakterystycznymi dla choroby Alzheimera i można ją wykryć w siatkówce za pomocą fluorescencji, co pokazuje ilość wspomnianego szkodliwego białka.

- Żyjemy dłużej, więc choroby, takie jak jaskra i choroba Alzheimera, stale się nasilają. Uważamy, że nasze odkrycia mogą w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy życia ludzi dotkniętych tymi wyniszczającymi problemami zdrowotnymi - wyjaśnia prof. Cordeiro.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Jaskra - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Jaskra jest ciężką chorobą oczu prowadzącą do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, czyli praktycznie do ślepoty. Oczywiście samo zachorowanie nie prowadzi zawsze do całkowitej utraty wzroku, jednak choroby tej nie wolno lekceważyć. czytaj dalej »


Katarakta - Zaćma - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Zaćma, znana też jako katarakta polega na prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia zmętnieniu soczewki oka. Należy do chorób związanych z wiekiem, choć na jej występowanie mają wpływ także inne czynniki (urazy, stosowane leki czy inne schorzenia). czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy