Strona głównaChorobyKwas acetylosalicylowy pomaga w leczeniu raka

Kwas acetylosalicylowy pomaga w leczeniu raka

Kolejne badania wskazują, że popularny lek na przeziębienia i gorączkę, tj. kwas acetylosalicylowy, może pomóc w leczeniu nowotworów.
Kwas acetylosalicylowy pomaga w leczeniu raka [Fot. SundGo - Fotolia.com]
Uczeni z Uniwersytetu w Cardiff przeanalizowali dostępne dane i potwierdzili dobroczynną „moc" .

Niskie dawki (czyli głównego składnika Apsiryny czy Polopiryny) są zalecane pacjentom, których dotyczy wyższe zagrożenie chorobami serca i udarem. Kolejne badania jednak wskazują, że może być on bardzo pomocny także w leczeniu raka.

Dotychczas wykazano m. in., że kwas acetylosalicylowy może zmniejszyć ryzyko raka u osób w średnim wieku, a także wykazuje pewne działanie antynowotworowe u pacjentów, którzy już zachorowali. Teraz brytyjscy badacze przeanalizowali 71 badań, w których uczestniczyło ponad 120 tysięcy chorujących na raka ludzi. Wzięli pod uwagę liczbę zgonów z powodu raka, częstość występowania przerzutów oraz wskaźniki śmierci z innych przyczyn wśród ludzi zażywających kwas acetylosalicylowy. Następnie porównano zebrane informacje z podobnymi, dotyczącymi 400 tysięcy osób, które nie przyjmowały wspomnianego leku.

Okazało się, że ogólne szanse na przeżycie po rozpoznaniu raka były o 20-30 procent większe wśród osób, które przyjmowały kwas acetylosalicylowy, w porównaniu do osób nie zażywających tego leku. Co ciekawe, medykament ten wydawał się mieć takie właściwości ochronne bez względu na moment uzyskania diagnozy.

Jeśli chodzi o wybrane formy nowotworu, stosowanie kwasu acetylosalicylowego oznaczało zmniejszenie ryzyka zgonu z powodu o 25 procent, z powodu o 20 procent, a w wyniku o 15 procent.

Jak wyjaśniają uczeni, przedstawione analizy mają pewne ograniczenia, ich charakter jest bowiem czysto obserwacyjny, a w przypadku części badań nie odnotowano żadnych korzyści z przyjmowania kwasu acetylosalicylowego. Niedawne testy dowiodły też, że niskie dawki tego leku nie przedłużają życia ludzi bez problemów z układem krążenia.

Wyniki analiz są dostępne w magazynie PLOS One.

Na podstawie:

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy