Strona głównaChorobyKwas acetylosalicylowy zmniejsza ryzyko raka jajników

Kwas acetylosalicylowy zmniejsza ryzyko raka jajników

Popularny lek, stosowany zwykle przy przeziębieniach i na bóle głowy, może mieć antyrakowe właściwości. Kolejne testy dowodzą, że kwas acetylosalicylowy może uchronić przed nowotworem.
Kwas acetylosalicylowy zmniejsza ryzyko raka jajników [Fot. crevis - Fotolia.com]
Wiele różnych badań wykazało już, że może być pomocny w zmniejszaniu ryzyka rozwoju różnych nwotworów, a także powstrzymaniu nawrotów choroby. Dotyczy to m. in. , i . Teraz okazuje się, że może również zmniejszyć prawdopodobieństwo powstania .

Codzienne zażywanie kwasu acetylosalicylowego było związane z 10-procentowym zmniejszeniem ryzyka wystąpienia raka jajnika i kilkudziesięcioprocentowym wzrostem wskaźnika przeżycia po rozpoznaniu tej choroby, mówią uczeni z Harvard Medical School. Autorzy przeanalizowali około tysiąca przypadków tego nowotworu. Po rozpoznaniu, pacjentki, które przyjmowały kwas acetylosalicylowy i inne steroidowe środki przeciwzapalne, odznaczały 30-procentową poprawą przeżycia.

Wyniki badania potwierdzają dotychczas zebrane dane, które wskazują na ochronne efekty stosowania kwasu acetylosalicylowego przed rakiem jajnika, ale dalsze badania są potrzebne przed zalecaniem codziennego zażywania tego leku. Na przykład, trzeba zrozumieć, jaka może być najlepsza dawka dla kobiet, czy niewielka ilość leku jest już skuteczna, czy też potrzebna jest standardowa dawka, mówią uczeni.

Rak jajnika jest jednym z najczęstszych nowotworów ginekologicznych. Stanowi około 30 proc. wszystkich złośliwych nowotworów układu narządów płciowych kobiet i plasuje się na dziesiątym miejscu nowotworów dotyczących pań.

O badaniach można przeczytać w Lancet Oncology.

Na podstawie:

Serwis świąteczny senior.pl

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X