Strona głównaChorobyKwasy omega-3 pomogą zahamować rozwój raka piersi?

Kwasy omega-3 pomogą zahamować rozwój raka piersi?

Dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega-3, stosowana przez wiele lat, może hamować wzrost guzów raka piersi o 30 procent, mówią eksperci z University of Guelph.
Kwasy omega-3 pomogą zahamować rozwój raka piersi? [fot. Arek Socha from Pixabay]
- Dieta o dużej ilości kwasów omega-3, stosowana przez całe życie, odgrywa korzystną rolę w zapobieganiu chorobom, w tym przypadku w powstrzymywaniu rozwoju - mówi prof. David Ma.

Rak piersi jest najczęstszą postacią nowotworu u kobiet na całym świecie i drugą najczęstszą przyczyną zgonów kobiet z powodu raka.
Niektórzy medycy od dawna uważają, że dieta może znacząco pomóc w zapobieganiu nowotworom. Jednak brakowało badań, które potwierdziłyby takie twierdzenia, a testy z udziałem ludzi były niespójne - mówi prof. Ma.
Takie badania stanowią wyzwania związane z pomiarem diety i utrudnione jest wówczas ustalanie powiązań między składnikami odżywczymi i prawdopodobieństwem raka. Sięgnięto więc po inżynierię genetyczną.

Stworzono nową transgeniczną mysz, która zarówno wytwarzała kwasy tłuszczowe , jak i rozwijały się u niej agresywne guzy sutka. Porównano te gryzonie ze zwierzętami, które zmodyfikowano tak, że jedynie rozwijały się u nich .

U myszy wytwarzających omega-3 rozwinęły się o dwie trzecie mniej guzów, a co więcej, guzy te były o 30 procent mniejsze w porównaniu z gryzoniami z grupy kontrolnej. - Różnicę można przypisać wyłącznie obecności kwasów omega-3 u transgenicznych myszy - mówi prof. Ma. - Fakt, że składnik pokarmowy może mieć duży wpływ na rozwój i wzrost guza, jest niezwykły i ma istotne znaczenie dla zapobiegania rakowi piersi. Takie wyniki mogą pomóc w opracowaniu diety, która zmniejszy ryzyko nowotworu - ocenia prof. Ma.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć