Strona głównaChorobyLeczenie bezdechu sennego może osłabić objawy depresji

Leczenie bezdechu sennego może osłabić objawy depresji

U osób z depresją i obturacyjnym bezdechem sennym mogą osłabnąć objawy depresji dzięki nocnym urządzeniom do poprawy oddychania.
Leczenie bezdechu sennego może osłabić objawy depresji [© utah778 - Fotolia.com] Uważa się, że może przyczynić się do depresji. Choroba wpływa na jakość snu, ponieważ wielokrotnie przerywa odpoczynek, mówią uczeni z Uniwersytet Zachodniego Ontario.

Istnieje również hipoteza, że dolegliwość zmniejsza ilość tlenu z powodu bezdechu, więc może spowodować uszkodzenia w mózgu, które mogą prowadzić do depresji.

Obturacyjny bezdech senny obejmuje powtarzającą się niedrożność górnych dróg oddechowych w czasie snu - często z powodu wiotczenia mięśni i zamykania dróg oddechowych - a w rezultacie, prowadzi do częstego przebudzania i niedostatku tlenu.

Problem jest związany z bezsennością, słabą i rozdrażnieniem, a także zwiększoną przedwczesną śmiertelnością i obniżeniem jakości życia.
Bezdech może być wywołany innymi problemami zdrowotnymi, takimi jak zastoinowa . Jeśli jednak nie to jest jego przyczyną, chorobę można leczyć urządzeniem podającym powietrze pod stałym ciśnieniem do dróg oddechowych.

Jak wskazują uczeni, zastosowanie urządzenia CPAP (Continous Positive Airway Pressure, stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych) pomogło osłabić depresję. Ponieważ jednym z objawów jest senność, poprawa jakości snu sprzyja obniżeniu innych symptomów.

Co ważne, bezdech senny zwiększa także ryzyko wystąpienia , cukrzycy i . Na chorobę bardziej narażone są kobiety po i osoby .

Wyniki opublikowano w magazynie PLoS Medicine.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Oferty pracy