Strona głównaChorobyLeczenie cukrzycy w Polsce źle oceniane

Leczenie cukrzycy w Polsce źle oceniane

W opublikowanym 30 września pierwszym Europejskim Rankingu Opieki i Leczenia Chorych na Cukrzycę Polska zajęła dopiero 25 miejsce. Uzyskaliśmy zaledwie 544 punkty na 1000 możliwych.
Euro Consumer Diabetes Index to ranking mierzący jakość opieki i leczenia chorych na cukrzycę w pięciu głównych obszarach: dostęp do informacji, prawa i wybory konsumenta, „szczodrość” systemu, działania prewencyjne, dostęp do procedur i wyniki leczenia.

Niska ocena polskiej opieki nad chorymi na cukrzycę jest spowodowana między innymi tym, że jesteśmy jedynym krajem w Europie, który jeszcze nie wprowadził analogów insuliny na listę leków refundowanych. Nie znalazły się na niej także pompy insulinowe, a przecież nie wszyscy pacjenci mogą sobie pozwolić na ich zakup. Polska nadal znajduje się w grupie państw, w których trudno o dostęp do rzetelnej informacji oraz w których niemal nie istnieje system prewencyjny.

W 2002 roku roczne koszty poniesione przez wszystkie kasy chorych na leczenie powikłań cukrzycy oszacowano na 435 185 000 zł, co stawia cukrzycę w czołówce „najkosztowniejszych” chorób w systemie usług zdrowotnych. Cukrzyca pochłania obecnie 5 - 10% całkowitego budżetu ochrony zdrowia.

W czołówce rankingu Euro Consumer Diabetes Index znalazły się Dania, Wielka Brytania i Francja. W tych krajach cukrzycę leczy się na najbardziej podstawowym poziomie świadczenia usług zdrowotnych czyli u lekarza rodzinnego.

Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy