Strona głównaChorobyLeczenie objawów menopauzy - przegląd metod

Leczenie objawów menopauzy - przegląd metod

Menopauza to naturalny proces, trwający od 2 do 5 lat. Nie da się go zatrzymać. Warto więc zaakceptować ten etap przemian, a uciążliwe dolegliwości łagodzić jedną z wielu dostępnych metod.
Leczenie objawów menopauzy - przegląd metod [© highwaystarz - Fotolia.com] - czyli ostatnia miesiączka, po której nie nastąpiło przez kolejne 12 miesięcy krwawienie - występuje średnio w wieku 50,8 lat. Nie jest to jednak reguła. Każda kobieta przechodzi ją w sposób indywidualny i obserwuje inny zestaw objawów. Do najczęstszych należą: gwałtowne uderzenia gorąca i kołatania serca, nadmierna potliwość, kłopoty ze stawami, wahania nastroju oraz kłopoty ze snem.

Liczba dostępnych produktów łagodzących objawy menopauzy stale rośnie. Każdemu z nich musimy przyjrzeć się w sposób racjonalny, biorąc pod uwagę skład, właściwości, skuteczność kliniczną i profil bezpieczeństwa. Metody farmaceutyczne możemy podzielić na trzy grupy - są to , leki opierające się na składnikach naturalnych oraz suplementy diety.

Hormonalna Terapia Zastępcza (HTZ)

Zwana też Menopauzalną Terapią Hormonalną (MTH). Jej stosowanie jest nadal standardem postępowania lekarskiego. Rekomendację tej metody poprzedzać musi jednak uważna analiza spodziewanych korzyści i ponoszonego przez kobietę ryzyka. Powszechne są obawy co do bezpieczeństwa tej terapii. Według raportu instytutu badawczego ARC Rynek i Opinia „Polki a menopauza 2016” o HTZ słyszało 70% ankietowanych, stosuje ją natomiast zaledwie 17%. Największą barierą w stosowaniu tej metody są obawy przed działaniami niepożądanymi. Przeprowadzone na dużą skalę badania wskazywać mogą na podwyższone ryzyko epizodów zatorowo-zakrzepowych czy raka piersi. Hormonalna Terapia Zastępcza jest dostępna wyłącznie na receptę.

Leki pochodzenia naturalnego

Słyszało o nich tylko 23% Polek. Tymczasem leki pochodzenia naturalnego są drugą, po HTZ, najczęściej polecaną przez lekarzy metodą łagodzenia objawów menopauzy. Większość z nich posiada badania kliniczne potwierdzające skuteczność, a przy tym są zdecydowanie mniej inwazyjne niż Hormonalna Terapia Zastępcza. Według 74% stosujących ją pań nie wywołuje negatywnych skutków ubocznych. Jako lek bez recepty dostępne są preparaty zawierające ekstrakt z Cimicifuga racemosa (pluskwicy groniastej) – rośliny naturalnie występującej w Ameryce Północnej. wykazuje wysoki profil bezpieczeństwa dla tkanek piersi oraz endometrium. Na rynku polskim istnieje kilka leków zawierających ekstrakt z Cimicifuga racemosa. Ich skuteczność i bezpieczeństwo zostały udokumentowane w kilkudziesięciu badaniach klinicznych.

Suplementy pochodzenia naturalnego

Są najczęściej wybieraną przez kobiety metodą walki z – stosuje je 40% pań w okresie przekwitania. Suplementy diety mają wizerunek preparatów bezpiecznych (uznaje je za nieszkodliwe 65% Polek), ponieważ są w ten sposób reklamowane, a do tego można je kupić w aptece bez recepty Wśród suplementów diety łagodzących objawy menopauzy popularne są preparaty zawierające fitoestrogeny sojowe, koniczynę czerwoną czy nasiona lnu. Jednak aż połowa kobiet (51%) nie wie, że suplementy – w przeciwieństwie do leków - nie podlegają monitoringowi bezpieczeństwa farmaceutycznego. Polskie prawo nie wymaga przeprowadzenia badań klinicznych przed dopuszczeniem ich do obrotu. Co za tym idzie, nie możemy mieć pewności co do ilości i jakości substancji czynnych znajdujących się w suplementach. Nie wiemy, czy rzeczywiście działają. Nie znamy też możliwych działań niepożądanych.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 14:37:25, 06-07-2017 ~gość: 31.1.23.xxx

    A co jeśli suchosc pochwy jest tak uciazliwia, ze nie pozwala mi normalnie funkcjonowac w ciagu dnia? Czy zel sprawdzi sie w przypadku tej dolegliwosci?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy