Strona głównaChorobyLeczenie raka piersi - ćwiczenia osłabiają negatywne skutki radioterapii

Leczenie raka piersi - ćwiczenia osłabiają negatywne skutki radioterapii

Rak piersi to najczęstsza postać choroby nowotworowej wśród kobiet. Rocznie diagnozuje się ponad dwa miliony przypadków tego raka na całym świecie.
Leczenie raka piersi - ćwiczenia osłabiają negatywne skutki radioterapii [fot. shushipu from Pixabay]
Radioterapia stała się ważnym elementem leczenia , może jednak prowadzić do zmęczenia i osłabiać jakość życia pacjentów, w tym negatywnie oddziaływać na ich samopoczucie emocjonalne, fizyczne i społeczne.

Teraz na Edith Cowan University ustalono, że ćwiczenia fizyczne mogą sprawić, że radioterapia będzie lepiej tolerowana przez pacjentki.

Kilkadziesiąt chorych na raka piersi kobiet wzięło udział w kilkunastotygodniowym programie ćwiczeń, na który składały się jedna do dwóch sesji i 30-40 minut . Kilkadziesiąt innych pacjentek z kolei stanowiło grupę kontrolną.
Jak odkryto, pacjentki, które ćwiczyły, szybciej wracały do formy po doświadczeniu zmęczeniu związanego z rakiem i po radioterapii. Co więcej, znacząco wzrosła ich ocena jakości życia w porównaniu z grupą kontrolną. Istotne jest też to, ze nie odnotowano żadnych negatywnych skutków treningów.

Jak mówi prof. Rob Newton, wykonywane w domu ćwiczenia oporowe i ćwiczenia aerobowe podczas radioterapii są bezpieczne i skuteczne w przyspieszaniu powrotu do zdrowia. - Aktywność podejmowana w domu może być preferowana przez pacjentki, ponieważ jest bezkosztowa, nie wymaga dojazdów ani czyjegoś nadzoru i może być wykonywana w dowolnym czasie - zauważa prof. Newton.

- Programy ćwiczeń były zależne od możliwości fizycznych uczestniczek i odkryliśmy, że nawet znacznie mniejsze dawki wysiłku niż te zawarte w oficjalnych wytycznych mogą mieć istotny wpływ na zmęczenie związane z rakiem i jakość życia w trakcie i po - mówi dr Georgios Mavropalias.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy