Strona głównaChorobyLeczenie raka: skutki uboczne to szybsze starzenie się?

Leczenie raka: skutki uboczne to szybsze starzenie się?

Leczenie raka może przyspieszyć niektóre procesy starzenia się w organizmie. Nowe badanie pokazało, że wskaźniki biologicznego starzenia się zbiegają się z osłabieniem funkcji poznawczych u kobiet, które kilka lat wcześniej przeszły leczenie raka piersi.
Leczenie raka: skutki uboczne to szybsze starzenie się? [fot. marijana1 from Pixabay]
Medycy informują, że efekt leczenia raka może być podobny do procesów charakterystycznych dla starzenia się i mieć związek z pogorszeniem funkcji poznawczych.

Leczenie zwiększa u pacjentów ryzyko długotrwałej toksyczności, w tym chronicznego zmęczenia, bólu i zaburzeń funkcji poznawczych. Niektóre terapie, w tym leczenie za pomocą promieniowania i niektóre leki chemoterapeutyczne są skuteczne dzięki uszkodzeniu DNA komórek rakowych, ale mogą również uszkodzać DNA potrzebnych, dobrych komórek naszego organizmu, a to z kolei może przyczynić się do przyspieszenia .

Uczeni z UCLA (University of California, Los Angeles) postanowili zbadać, czy wskaźniki biologicznego starzenia się są związane z funkcjami poznawczymi u pacjentek, które przeżyły raka piersi. W badaniach wzięło udział 94 kobiet, które trzy do sześciu lat wcześniej przeszły terapię z powodu raka piersi. Wskaźniki starzenia biologicznego obejmowały podwyższone poziomy uszkodzenia DNA, zmniejszoną aktywność enzymatyczną telomerazy i krótszą długość telomerów w niektórych komórkach krwi. Telomeraza jest enzymem ważnym dla utrzymania długości telomerów, a więc mającym istotny wpływ na zdrowie komórek).

Jak odkryto, kobiety leczone wcześniej z powodu raka piersi, które miały zarówno wyższe uszkodzenie DNA, jak i niższą aktywność telomerazy, cechowały się niższymi wynikami funkcji wykonawczych. Co więcej, niższa aktywność telomerazy wiązała się ze słabszą uwagą i niższą szybkoscią motoryczną. Długość telomerów nie miała związku z aspektami neuropoznawczymi.
Te odkrycia są ważne, ponieważ dostarczają dalszych informacji o tym, co może mieć miejsce po leczeniu raka, które może pogorszyć funkcje poznawcze u niektórych osób. Informacje te mogą stanowić podstawę przyszłych badań i prowadzić do opracowania nowych działań, które zapobiegną - wyjaśnia dr Judith E. Carroll z UCLA.
Na temat badań można przeczytać w magazynie CANCER

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy