Strona głównaChorobyLek na cukrzycę spowalnia rozwój choroby Alzheimera

Lek na cukrzycę spowalnia rozwój choroby Alzheimera

Ciągle nie dysponujemy lekiem, który pozwoliłby powstrzymać rozwój choroby Alzheimera, dostępne działania terapeutyczne mogą jedynie osłabić nieco nasilenie objawów. Teraz odkryto, że środek stosowany na cukrzycę hamuje postęp demencji.
Lek na cukrzycę spowalnia rozwój choroby Alzheimera [Fot. freshidea - Fotolia.com]
Uczeni odkryli, że stosowanie lub ma związek z mniejsza ilością markerów .

Już wcześniejsze badania lekarzy z centrum Mount Sinai w Nowym Jorku pokazały, że w mózgach osób z chorobą Alzheimera i było mniej zmian niż u niediabetycznych pacjentów z chorobą Alzheimera. Medycy uznali, że prawdopodobnie jest to spowodowane stosowaniem leków przeciwcukrzycowych, które mogą wykazywać działanie chroniące mózg.

Teraz, aby sprawdzić wspomniane przypuszczenia, lekarze zbadali tkanki mózgowe 34 osób z cukrzycą typu 2 i Alzheimerem, 30 osób z chorobą Alzheimera wyłącznie oraz 19 zdrowych ludzi z grupy kontrolnej. Jak ustalili, tkanka mózgowa pacjentów z Alzheimerem i cukrzycą odznaczała się o połowę mmniejszą ilością markerów choroby Alzheimera niż u osób bez cukrzycy. Co istotne, u chorych leczonych środkami przeciwcukrzycowymi nie odnotowano większości mutacji genetycznych powstających w chorobie Alzheimera.

Wśród dostępnych obecnie terapii dominuje podejście, które ma na celu zmniejszenie ilości związanego z Alzheimerem białka beta-amyloidu, ale nie są one w pełni skuteczne i nie zapobiegają rozwojowi choroby, mówią autorzy badań. Nowe odkrycia mają pomóc w opracowaniu efektywniejszych terapii.

Insulina i metformina są stosowane u milionów diabetyków. Skoro wydają się mieć korzystny wpływ na ludzi z chorobą Alzheimer, daje to nowe możliwości leczenia, mówią autorzy badań.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, choroba Alzheimera jest jedną z głównych form i dotyczy ponad 44 mln ludzi na całym świecie. Choroba stanowi najczęstszą przyczynę niepełnosprawności i utraty samodzielności osób starszych.

O wynikach badań napisano w PLOS One Journal.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy